FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Rapid - Sakaryaspor 3-3 » Ăsta e Rapidul din Giulești, niciodată nu te plictisești! Remiză spectaculoasă în Antalya

Rapid - Sakaryaspor în Antalya / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro) +27   FOTO
Rapid - Sakaryaspor în Antalya / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de , - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 17:49 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 19:12

Rapid a remizat cu Sakaryaspor în primul amical din Antalya, scor 3-3. Rapid s-a jucat cu ocaziile, a ratat pe bandă rulantă, s-a clătinat în apărare dar îi poate spune lui Rrahmani «Bine ai revenit!».

• GSP are 4 reporteri în Antalya: Eduard Apostol, Remus Dinu, Cristian Preda și Ionuț Iordache sunt prezenți pe toată durata cantonamentelor echipelor din Superliga

Rapid a disputat astăzi primul amical al iernii, prilej pentru Cristiano Bergodi de a testa câteva dintre noile achiziții. Tripleta de atac cumpărată de Șucu & Angelescu, Hasani - Burmaz - Krasniqi, a fost trimisă pe teren din primul minut, dar nu și-a lăsat amprenta pe tabelă.

Andrei Borza / Rapid - Sakaryaspor în Antalya / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Alex Ioniță / Rapid - Sakaryaspor în Antalya / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Florent Hasani / Rapid - Sakaryaspor în Antalya / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Ermal Krasniqi / Rapid - Sakaryaspor în Antalya / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+23 FOTO

În prima parte, singurii care au punctat au fost cei de la Sakaryaspor, locul 4 în a doua ligă a Turciei. Au făcut-o prin extrema Yonathan Del Valle, care l-a învins pe Horațiu Moldovan dintr-o poziție complicată.

În partea secundă, cele două formații, schimbate radical prin modificările dintre reprize, și-au dat drumul la joc. Paul Iacob a egalat rapid, gol în minutul 48, apoi turcii au revenit în avantaj, reușind să înscrie 3 minute mai târziu prin Sinan Kurt cu un șut din afara careului.

Albion Rrahmani a „dinamitat” meciul!

Cea mai bună veste pentru rapidiști? Revenirea golgheterului Albion Rrahmani, refăcut după o accidentare serioasă. Kosovarul a fost aruncat în luptă în minutul 62 și a „dinamitat” partida:

• în minutul 73 a transformat fără emoții un penalty pe care tot el îl obținuse, 2-2;
  • în minutul 75 a avut o altă mare ocazie dar a șutat pe lângă poartă dintr-o poziție ideală;
  • per total, a fost activ și implicat în toate atacurile.

În ultimele 10 minute de joc s-au mai înscris două goluri. Prima dată a lovit Rapid, autogol Çağlayan Menderes în minutul 73, apoi stoperul turc s-a revanșat și a închis tabela la 3-3 cu o lovitură de cap extrem de puternică.

Final 3-3, multe de reglat pentru Cristiano Bergodi, dar și semne bune pentru suflarea alb-vișinie.

Desfășurarea meciului Rapid - Sakaryaspor 3-3

Rapid în repriza a doua: Drăghia - Onea, I. Cristea, P. Iacob, Braun - Pănoiu, Kait - Papeau, Al. Ioniță, Funsho - Soni
Echipa de start a Rapidului: Moldovan - Braun, Săpunaru, Grigore, Borza - Oaidă, Albu - Hasani, Cîrjan, Krasniqi - Burmaz

• Ora 17:47 - Final de meci, 3-3.
  • 3-3, min. 85: Çağlayan Menderes se revanșează după autogol și înscrie cu o lovitură de cap imparabilă.
  • 3-2, min. 79: Rapid intră în avantaj grație autogolului înscris de stoperul Çağlayan Menderes. Acesta a trimis mingea în propria poartă după centrarea lui Papeau.
  • min. 75: Rrahmani șutează pe lângă poartă de la 8 metri. Ratare mare pentru Rapid!
  • 2-2, min. 73: Albion Rrahmani transformă un penalty pe care tot el l-a obținut, 2-2.
  • min. 67: Umut Uzun lovește bara după ce îl driblează pe portarul Rapidului, Virgil Drăghia.
  • min. 62: trei schimbări la Rapid, au intrat El Sawy, Rrahmani și Bădescu în locul lui Ioniță, Soni și Braun.
  • min. 54: Funsho scapă singur cu portarul advers, dar șutul îi este respins în corner.
  • 1-2, min. 51: doar 3 minute a rezistat echilibrul pe tabelă. Sinan Kurt înscrie pentru Sakaryaspor cu un șut din afara careului.
  • 1-1, min. 48: Paul Iacob a înscris din apropierea porții, reușind să devieze șutul lui Papeau.
  • Min. 42 - Ionita II trage din zona centrală, dar a scos portarul advers. Faza a fost făcută de Braun, iar Soni a pasat cu călcâiul.
  • Min. 33 - Au ieșit Cîrjan și Burmaz, au intrat Ioniță și Soni. Rapid se chinuie, jocul nu se leagă deloc pentru trupa lui Bergodi
  • Min. 32 - Cîrjan a lovit bara, apoi Hasani a fost blocat. Cea mai mare ocazie a Rapidului, kosovarul nu a punctat din 9 metri.
  • Tactica Rapidului se bazează pe un pressing făcut sus
  • Min. 3 - Cîrjan s-a complicat în zonă centrală, i-a pus pe turci pe contraatac, a prins Moldovan. Bergodi i-a explicat cu vorba dulce să joace simple în astfel de zone. Jucătorul împrumutat de la Arsenal joacă în zona centrala, in spatele vârfului

Lotul de 28 de jucători de la reunirea Rapidului:

• Portari: Horațiu Moldovan, Virgil Drăghia, Bogdan Ungureanu
  • Fundași: Cristian Săpunaru, Paul Iacob, Dragoș Grigore, Iulian Cristea, Andrei Borza, Christopher Braun, Răzvan Onea, Robert Bădescu
  • Mijlocași: Alexandru Albu, Răzvan Oaidă, Mattias Käit, Xian Emmers, Claudiu Petrila, Jayson Papeau, Funsho Bamgboye, Cătălin Cîrjan, Alexandru Ioniță II, Omar El Sawy, Ștefan Pănoiu, Florent Hasani, Ermal Krasniqi
  • Atacanți: Albion Rrahmani, Borisav Bumaz, Kevin Soni, Alexandru Stan

VIDEO Cătălin Cîrjan rămâne la Rapid: „Ne gândim la titlu!”

Exclude varianta transferului la Rapid: „Asta e ofertă? Mă agăț de piciorul lui până în stradă și tot nu pleacă”
MERCATO
Dinamo, la ora bilanțului » Comparație cu sezonul retrogradării: semnele pozitive și similitudinile îngrijorătoare
DINAMO

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”