FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FARUL 1-1

Sepsi și Farul au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul #3 a play-off-ului din Superliga. +36   FOTO

Articol de , , , - Publicat vineri, 05 aprilie 2024 22:33 / Actualizat vineri, 05 aprilie 2024 23:12

Sepsi și Farul au oferit o remiză cu miez la Sfântu Gheorghe, 1-1, într-un duel plin de evenimente între ultimele două clasate din play-off. VAR-ul și Chivulete au fost în prim-plan, au anulat două goluri, ambele în dreptul gazdelor. La prima dintre fazele litigioase, brigada a anulat eronat reușita de 1-0 a lui Sepsi.

Cronică Sepsi - Farul, scrisă de Remus Dinu » Louis cel Voinic și VAR-ul cel de aur

Prefațată de îmbrățișarea de gentlemani dintre Storck și Hagi, partida din Covasna a debutat abrupt, înclinată spre o singură poartă, cea a lui Buzbuchi. Sepsi a ținut-o la distanță pe Farul în primele 10 minute, un plus evident de răutate și agresivitate din partea băieților lui Storck, care i-au sufocat de-a binelea pe „marinari”.

Din pressing-ul avansat al gazdelor era să se nască un gol rapid, dar Safranko s-a precipitat și a întârziat cu finalizarea, după ce-l ridiculizase pe Larie ('6).

Registrul a rămas neschimbat și-n următoarele minute, iar Farul s-a mai ales și cu alte bătăi de cap: francezul Dussaut a căzut la datorie, obligându-l pe Hagi să schimbe partitura după nici un sfert de oră din meci.

Rătutită, Farul a continuat să îndure, a scăpat ca prin urechile acului și-n minutul 13, când execuția tehnică gândită de Ștefănescu a cotit-o în drumul spre plasă și s-a dus alături.

Sepsi - Farul, play-off, runda #3 / FOTO: Bogdan Bălaș
+32 FOTO

Oaspeții și-au revenit cu greu din „pumni”, abia în minutul 33 au apărut prima oară în careul covăsnenilor, când Louis Munteanu a încercat un procedeu pretențios, fără efect pe tabelă.

Extaz, agonie și iar extaz

Mai era puțin până la pauză, dar ce cascadă haotică de evenimente avea să urmeze la Sfântu Gheorghe: doar în ultimele 5 minute, am avut faze cât pentru un meci întreg! Sepsi a continuat să dicteze ritmul, iar în minutul 40 a picat și golul.

Numai că bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, întreruptă din fluier de Chivulete, care a văzut un fault în atac la duelul Oroian - Cristi Ganea. Reluările TV n-au scos în prim-plan vreo abatere clară, dar golul nu s-a pus.

Gol anulat pentru Sepsi în meciul cu Farul, foto: captură de ecran Digi Sport
+1 FOTO

Peste 4 minute, șoc și groază pentru Storck și ai săi! De nicăieri, Farul a ieșit la rampă și a deschis scorul.

Cojocaru i-a așezat lui Munteanu, iar „cel mai bun nouar din țară” - conform aprecierilor lui Hagi - a înscris fulgerător de la peste 20 de metri, direct în plasa laterală și, probabil, direct în notițele lui Edi Iordănescu.

Frustrarea clocotindă acumulată de Sepsi a „erupt” la faza imediat următoare și i-a luat cu totul pe sus pe fundașii lui Hagi.

Gazdele au repus mingea în joc și s-au mai oprit cu ea doar în poarta lui Buzbuchi: Andres Dumitrescu i-a scos inteligent lui Ștefănescu, goalkeeper-ul Farului a respins în față, însă doar până la Safranko, slovacul rezolvând în forță din câțiva metri.

Facem ce facem și tot la VAR ajungem

Spre deosebire de prima parte, Farul a fost ceva mai echilibrată în debutul reprizei secunde, o idee mai ofensivă și dispusă, parcă, să-și asume mai multe riscuri.

Opriți de tușier la două faze în care le dăduseră de furcă fundașilor gazdelor, „marinarii” au ajuns curând să stea din nou la mâna lui Chivulete. Care a decis, după minute bune de analize cu colegii de la VAR, să anuleze reușita lui Andres Dumitrescu din minutul 58, pentru un ofsaid milimetric. Cu toate tumbele făcute în lojă de Dioszegi, scorul a rămas 1-1.

Sepsi - Farul, meci cu de toate la Sfântu Gheorghe! Remiză spectaculoasă între ultimele două clasate din play-off
Golul lui Andreas Dumitrescu a fost anulat pentru ofsaid la limită / Captură Prima Sport

După un scenariu asemănător celui din prima repriză, Farul a ieșit de la cutie și a fost la un pas să preia din nou conducerea, însă Louis Munteanu a ratat ținta ('68).

Louis Munteanu, ce ratare!

Răspunsul a venit de la Debeljuh și al său șut sănătos de la distanță, dar cea mai mare ocazie a meciului l-a avut protagonist pe același Louis Munteanu.

La o fază demnă de „comicii vestiți ai ecranului”, Florin Ștefan a trimis inexplicabil spre „casă”, fără pic de vlagă și într-o poziție în care se afla doar atacantul Farului. Louis Munteanu a preluat „cadoul”, a înaintat spre poartă, dar a nimerit bara la o fază pe care trebuia să scrie în mod normal gol.

Louis Munteanu a ratat incredibil în Sepsi - Farul, foto: captură de ecran DigiSport
+3 FOTO

Finalul a fost pe contre, cu Sepsi gonind după prima victorie din play-off și cu oaspeții așteptând să dea lovitura pe vreun contraatac izbăvitor. Ambele și-au pus pofta-n cui și s-au mulțumit cu o remiză. Campioana poate răsufla ușurată la ce a arătat timp de 90 de minute, în timp ce covăsnenii așteaptă răspunsuri dinspre CCA.

Notele acordate de GSP, după Sepsi - Farul 1-1

Sepsi OSK Sf. Gheorghe: Roland Niczuly (cp) 5 - Branislav Ninaj 5, Akos Kecskes 5 (46 Florin Ştefan 5), Denis Ciobotariu 6 - Darius Oroian 6 (60 Bogdan Oteliţă 5), Nicolae Păun 6 (77 Adnan Aganovic), Sherif Kallaku 6, Andres Dumitrescu 7 - Marius Ştefănescu 5 (46 Gabriel Debeljuh 5), Pavol Safranko 6, Kevin Varga 5 (60 Isnik Alimi 6).
Antrenor: Bernd Storck - 6

Farul Constanţa: Alexandru Buzbuchi 6 - Mihai Popescu 4, Ionuţ Larie 6, Gabriel Danuleasa 6 (64 Dan Sîrbu 6), Damien Dussaut (14 Gustavo Marins 6) - Cristian Ganea 5, Diogo Queiros 6 (74 Dragoş Nedelcu 6), Constantin Grameni (cp) 5 - Narek Grigoryan 5 (46 Ionuţ Vînă 6), Louis Munteanu 6, Ionuţ Cojocaru 5 (46 Rivaldinho Jr 5).
Antrenor: Gheorghe Hagi - 6.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete - 4 ; Asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe - 6 , Andrei Constantinescu - 6

FINAL. Sepsi - Farul Constanța 1-1

Sepsi - Farul, echipele de start:

Sepsi: Niczuly - Oroian, Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu - K. Varga, N. Păun, Dumitrescu - Kallaku , Safranko, Ștefănescu
Rezerve: Dinu Moldovan - Gedo, Oteliță, F. Ștefan, Popșa, Alimi, Rondon, R. Varga, Degeljuh, Aganovic
Antrenor: Bernd Storck

Farul Constanța: Buzbuchi - M. Popescu, Larie, Dănuleasa, Dussaut - C. Ganea, Queiros, Grameni - Grigoryan, L. Munteanu, I. Cojocaru
Rezerve: Mușat, Grosu, Gustavo Marins, Sîrbu, Nedelcu, N. Popescu, Casap, Stoian, Vînă, Andronache, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi
Absenți: T. Băluță, Boli, Benchaib, Rafailă (accidentați), Kiki, Budescu, R. Deaconu (neincluși în lot)

Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe
Arbitru: Andrei Chivulete (București) / A1: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava) / A2: Andrei Constantinescu (București) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Iulian Călin (Ștefănești - Argeș) / R1: Iulian Dima (București) / Observator arbitri: Andrei Ioniță (București)

+32 FOTO

Gigi Becali, ofertă de ultimă oră pentru un fotbalist
FCSB
Interes URIAȘ pentru derby-ul de titlu dintre FCSB și Craiova! Câte bilete au vândut roș-albaștrii: „Greul de acum începe”
FCSB - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”