FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - SEPSI 2-1

Mircea Rednic se bucură că UTA a jucat din nou pe propriul stadion, după o pauză de 4 luni: „Am suferit în perioada asta”

UTA a învins-o pe Sepsi, scor 2-1, în runda #23 din Superliga. Antrenorul Mircea Rednic (61 de ani) consideră că echipa lui a meritat victoria în acest meci.

Articol de - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 15:57 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 19:11

UTA a învins-o pe Sepsi, scor 2-1, în runda #23 din Superliga. Antrenorul Mircea Rednic (61 de ani) consideră că echipa lui a meritat victoria în acest meci și se bucură că arădenii pot juca din nou pe stadionul din Arad.

Reveniți pe propriul stadion după o pauză de 4 luni, arădenii s-au impus prin golurile marcate de Omondi ('35) și Rodrigues ('50). Sepsi a redus din diferență în minutul 84, când Marius Ștefănescu a marcat din penalty. Covăsnenii au presat pe final, dar nu au reușit egalarea.

Sorin Cârțu despre Dinamo - Rapid: „Să nu uitați de arbitraj!” » Ce a simțit când a fost ofertat de șefii „câinilor” să vină în iarnă la rivala de-o viață
dinamo - rapid

Mircea Rednic spune că revenirea pe propriul stadion este extrem de importantă pentru UTA. „Puriul” este mulțumit de prestația echipei sale și spune că arădenii sunt pe drumul cel bun.

Mircea Rednic, mândru de jucători după ce UTA a învins-o pe Sepsi: „Băieții chiar au dat randament împotriva unei echipe bune”

„V-am zis de la început, noi am suferit în perioada asta (n.r. în cele 4 luni în care UTA nu a putut evolua pe propriul stadion), din toate punctele de vedere. Astăzi s-a văzut,un teren bun, un public care ne-a susținut din primul până în ultimul minut.

Băieții chiar au dat randament împotriva unei echipe bune. Au fost momente în care ne-am creat multe situații pe contraatac, știam că așa putem să îi surprindem. Exact ce am zis la început, au probleme în apărare.

Păcat că ultima pasă nu a fost cea mai bună. Mă bucur că am revenit acasă și am reușit să luăm 3 puncte importante.

Eu am zis că a fost un accident (n.r. meciul cu FCSB). Steaua, că așa îi zic eu, are un lot foarte bun, cu jucători care pot să facă diferența. Noi am făcut greșeli, am avut două ocazii mari de care nu am profitat.

Eu sunt mulțumit că am reușit să câștigăm astăzi, e bine pentru moralul nostru și al suporterilor, care la un moment dat își pierduseră încrederea. Eu am încredere în jucători, în lot și sunt sigur că vom face meciuri bune și vom aduce puncte, pentru că avem nevoie.

Mai avem unul sau două posturi pe care ne vom întări, deja a semnat un mijlocaș, va veni săptămâna viitoare.

Gazonul a fost așa cum trebuie să fie un gazon, unul dintre cele mai bune din țară. Avem o săptămână până la meciul cu U Cluj, avem nevoie de continuitate în joc și în rezultate. Încercăm să ne îndeplinim obiectivul, să terminăm cât mai departe de locurile de baraj.

Eu zic că în acest moment lucrurile sunt mult mai bune decât erau anul trecut. Am meritat să câștigăm în acest meci”, a spus Mircea Rednic, pentru Prima Sport.

Match Quiz Dinamo - Rapid
Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Dinamo - Rapid și câștigă premiile puse în joc.

VIDEO. Elias Charalambous anunță că Andrea Compagno nu va fi în lot pentru meciul cu Universitatea Craiova: „A lipsit la ultimele două antrenamente. Mi s-a spus că are o ofertă”

Fostul dinamovist deplânge situația în care au ajuns „câinii”: „Distanța este destul de mare”