FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - PETROLUL

FC Voluntari - Petrolul 0-0 » Puncte împărțite după un festival de ratări! Fără gol în deschiderea etapei 18

Voluntari - Petrolul // foto: Raed Krishan, GSP +8   FOTO
Voluntari - Petrolul // foto: Raed Krishan, GSP

Articol de , , - Publicat vineri, 01 decembrie 2023 17:01 / Actualizat vineri, 01 decembrie 2023 21:55

FC Voluntari și Petrolul au remizat în etapa 18 a SuperLigii, scor 0-0. Doar imprecizia la finalizare a gazdelor și intervențiile spectaculoase ale portarului ceh Lukas Zima au menținut poarta ploieștenilor intactă.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

FC Voluntari - Petrolul, primul meci al etapei 18 din campionat, s-a încheiat fără gol marcat. Prima mare ocazie le-a aparținut oaspeților. În minutul 27, Grozav a reluat periculos cu capul, însă Jesus Fernandez a blocat execuția șeptarului.

Replica ilfovenilor nu s-a lăsat așteptată mult timp. În minutul 30, Doru Andrei a trimis foarte bine din lovitură liberă, însă Lukas Zima a plonjat spectaculos și a respins de sub bară!

+4 FOTO

Festival de ratări în repriza a doua. Lukas Zima a fost erou

Repriza secundă le-a aparținut gazdelor. Pe rând, Voluntariul a ratat ocazii uriașe prin Armaș (blocat de Zima în minutul 46), Rață (reluare puțin pe lângă poartă în minutul 62) și Doru Andrei (execuție în plasa laterală în minutul 72).

Eliminarea lui Diomande din minutul 76 a lăsat-o pe Petrolul în 10 oameni, ceea ce le-a permis gazdelor să forțeze. Zima a intervenit din nou salvator în minutul 80, de două ori în aceeași fază, la execuțiile lui Carnat și Armaș.

FC Voluntari nu a mai fost la fel de periculoasă în ultimele minute, mai ales că s-a și restabilit echilibrul numeric pe final, după eliminarea lui Matricardi din minutul 88.

Petrolul ajunge la 26 de puncte și o depășește momentan pe Hermannstadt. FC Voluntari are acum 21 de puncte și urcă pe locul 9.

Notele GSP după Voluntari - Petrolul

• FC VOLUNTARI: Fernandez 7 - 'Ricardinho' 6, Matricardi 4, Armaş (cp) 6 - Boboc 6 (38 Aliji 6), Raţa 6, Crepulja 5, D. Andrei 6 (90+4 A. Niţă), Carnat 5 - R. Popescu 5 (46 Nemec 6), A. Dumiter 5 (81 D. Florea).
    Antrenor: Ilie Poenaru - 6.
  • PETROLUL: Zima 8 - Papp 5, Huja 6 (79 Seto), Meijers 6 - Doua 5, Jefferson 6, Jair 6, Diomande 3, Ţicu (cp) 5 - Al. Musi 5 (73 I. Răducan 5), Grozav 6 (73 B. Omrani 4).
    Antrenor: Florin Pîrvu - 6.

• Cartonaşe galbene: Matricardi (51, 89), Crepulja (83), D. Andrei (86) / Grozav (36), Papp (58), Musi (67), Ţicu (84), Doua (85), Răducan (90+4);
  • Cartonaşe roşii: Matricardi (89) / Diomande (77).
  • Arbitru: George Cătălin Găman - 7. Asistenţi: Andrei Constntinescu - 7, Florian Alexandru Vişan - 7.

FINAL » Voluntari - Petrolul 0-0

Voluntari - Petrolul, echipele de start

VOLUNTARI: J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Boboc, Rață, Crepulja, D. Andrei, Carnat - R. Popescu, Dumiter
REZERVE: Vâlceanu - Sigurjonsson, D. Florea, Droppa, Cocian, A. Niță, C. Paz, Aliji, A. Nemec
ANTRENOR: Ilie Poenaru

PETROLUL: Zima - Papp, Meijers, Huja - Doua, Jefferson, I. Diomande, Jair, Țicu - A. Musi, Grozav
REZERVE: Eșanu - L. Dumitriu, G. Garutti, D. Radu, T. Seto, M. Roman II, I. Răducan, Omrani, Abuashvili
ANTRENOR: Florin Pîrvu

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Constantinescu Andrei (Bucureşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

A dat de pământ cu perla lui Hagi după înfrângerea cu FC Voluntari: „E o glumă de fotbalist!”
FC VOLUNTARI - FARUL 4-2
Jucătorii Petrolului au fost scoși de pe „Ilie Oană”! Acuzații dure la adresa lui Vivi Răchită: „Niciodată nu îți vei pune mâinile libidinoase pe clubul nostru” + Culisele „scurtcircuitelor” dintre club și autoritățile locale