FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #1

Poli Timișoara - Unirea Constanța 1-0, în prima etapă a noului sezon de Liga 2. Rezultatele de până acum + clasamentul actualizat

Oțelul Galați - Poli Iași // foto: Facebook @ SC Oțelul Galați

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2022 20:00 / Actualizat sambata, 06 august 2022 20:04

Noul sezon de Liga 2 a început joi, 4 august, cu meciul Progresul Spartac - Dinamo 0-1. Sâmbătă s-au jucat alte 7 partide din etapa inaugurală. Ultimul meci al rundei este CSA Steaua - Metaloglobus, marți, de la ora 20:00, liveTEXT pe GSP.ro

Programul complet din Liga 2

Marți, 9 august

CSA Steaua - Metaloglobus, live de la 20:00

Ziua de sâmbătă a adus mai multe rezultate surprinzătoare. Nou-promovata CSC Dumbrăvița a șocat la Tg. Jiu, reușind să o învingă pe Viitorul Pandurii cu 1-0!

O altă nou-promovată, CSM Slatina, a zdrobit-o pe Concordia, formație de play-off sezonul trecut, în deplasare, 3-0.

Surprinzător a fost și rezultatul din partida Unirea Dej - Csikszereda. Oaspeții au condus cu un gol înscris în minutul 62, dar Unirea a întors rezultatul cu două reușite venite în minutele 73, respectiv 82.

Meciuri jucate:

Poli Timișoara - Unirea Constanța 1-0

Oțelul Galați - Poli Iași 0-0

• Oțelul (4-3-3): Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea - Jardan, Markovic, Gorovei - Mitoi, Cîrjan, Nica
    Rezerve: R. Pop, Farcaș, Sîrghi, Adăscăliței, Cireș, Kip, L. Maxim, Berisha, D. Ilie
    Antrenor: Dorinel Munteanu
  • Poli Iași (4-3-3): Knoflach - Fosu-Mensah, Lică, Tincu, Finica - Marchioni, A. Roman, Vașvari - Al. Anton, Hunte, Plokhotniuk
    Rezerve: Jankov, Martac, Plămadă, Ciaun, Fr. Cristea, Ștefanovici, Bujor, Kouadio, Tomczyk
    Antrenor: Claudiu Niculescu
Oțelul - Poli Iași 0-0 » Remiză albă în derby-ul Moldovei: zbatere și teamă de a greși în atmosfera vibrantă de la Galați

Unirea Slobozia - Minaur 3-0

Galop de sănătate pentru Unirea Slobozia, care țintește promovarea anul acesta. Ialomițenii au deschis scorul rapid, în minutul 16, când Ciprian Rus a ajuns înaintea portarului advers la centrarea lui Silaghi și a înscris cu capul.

Slobozia a continuat să preseze, iar fotbalul a răsplătit-o. Astfel, Afalna a profitat de pasa greșită a lui Donca, a luat o acțiune pe cont propriu și l-a executat pe Costache (24).

Minaur a avut o șansă bună să reintre în meci la finalul primei reprize, numai că Mario Contra a intervenit excelent la penalty-ul lui Ciprian Stanciu. Scor final: 3-0 pentru Unirea Slobozia, după o fază spectaculoasă finalizată în stil mare de Ionuț Coadă, trasor sub transversală de la 16 metri (71).

ECHIPELE DE START

Unirea Slobozia: Contra - Robert Silaghi, Ibrian, Dinu - Ekolo, Coadă, Afalna, Serediuc - Perju, Rus, Toma
Antrenor: Costel Enache

Minaur Baia Mare: Costache - Oiță, Mondragon, Pacheco, Potcoavă - Stanciu, Chinde - Gheba, Neacșu, Donca - Rotar
Antrenor: Ciprian Danciu

Dinamo a câștigat primul meci disputat vreodată în Liga 2! „Grădinița” lui Burcă, chin cu nou-promovata Progresul Spartac
PROGRESUL SPARTAC - DINAMO

Gest golănesc în Progresul - Dinamo » Și-a scuipat adversarul și a fost eliminat!

Ovidiu Burcă avansează două scenarii posibile la Dinamo: „Nu știu care e strategia clubului”