FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #3

Liga 2 » Petrolul, victorie fără drept de apel în ultimul meci al etapei #3: 5-0 cu Ripensia » Rezultate + clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat marti, 15 septembrie 2020 19:00 / Actualizat marti, 15 septembrie 2020 21:42

Petrolul a câștigat la scor ultimul meci din etapa a 3-a din Liga 2, 5-0 cu Ripensia.

• Conform noului sistem competițional, Csikszereda a stat în runda cu numărul 3

Petrolul - Ripensia 5-0

Petrolul s-a impus fără emoții în meciul cu Ripensia și are 6 puncte adunate. Ploieștenii au început bine meciul și au deschis scorul în minutul 6, prin Mario Bartu. Roige a punctat și el în prima repriză, în minutul 41, din 2 metri. În partea a doua, elevii lui Viorel Moldovan au marcat de trei ori, prin Vajushi (49), Saim (85) și Diarra (87).

Petrolul a ajuns la 6 puncte și a urcat pe locul 4 în Liga 2.

Petorlul – Ripensia, echipe de start:

Petrolul: Avram – Mendoza, Meijeres, Manolache, Ticu – Lax, Ekollo- Bratu, Vajushi, Rodriguez – V. Balint
Rezerve: 68 Cebotari - 15. Olaru, 23. Răuță, 16. Poelmans, 18. Salifu, 17. Saim Tudor, 95. Constantinescu, 11. Matiș, 29. Diarra
Antrenor: Viorel Moldovan

Ripensia: Dobre – A. Macrițchi, Țiereanu, Rogac, Gladun- V. Macrițchi, Călin - Neagu Tudorache, Ene - Popovici
Rezerve: Păduraru, Marici, Burdeț, Stoi, Boulibaly, Sokovic, Vasluian, Golda, Urvanțev
Antrenor: Cosmin Petruescu

Clasament Liga 2:

Meciuri încheiate:

Poli Timișoara - Farul 2-1

Sergiu Popovici a deschis scorul pentru bănățeni în minutul 29, cu un șut superb de la 20 de metri. Avantajul gazdelor a fost majorat în actul secund, de Plazonja. De-abia intrat pe teren, Stjepan l-a învins pe goalkeeper-ul Udeanu într-o situație de unu contra unu. Pentru Farul, care a „bifat” prima înfrângere a sezonului, a punctat Greu, în minutul 89.

Echipele de start

ASU Politehnica Timișoara: Borbei – Sofran, Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile – A. Ignea, Axente, Al. Munteanu, Sg. Popovici, D. Codrea, Al. Popescu
Rezerve: Cuzmanovici – C. Jurj, Bg. Vasile, Doru, Lolea, D. Radu, Coadă, Plazonja, Alin Manea
Antrenor: Octavian Benga

Farul Constanța: Udeanu – M. Leca, V. Lică, I. Ursu, D. Panait, Greu, Antoche, Pirciu, Ant. Cruceru, Al. Stoica, Măzărache
Rezerve: Șt. Fara – Cană, Cărăruș, Hordouan, Gherghiceanu, Bîrnoi, Banyoi, Carabela, Andr. Ciolacu
Antrenor: Ianis Zicu

În singurul meci de duminică, U Cluj a fost învinsă de SCM Gloria Buzău, scor 1-2. „Șepcile Roșii” au condus cu 1-0, după golul lui Golan, însă „dubla” lui Iurcu din finalul partidei le-a provocat ardelenilor cea de-a doua înfrângere consecutivă, după 0-1 cu ASU Poli. „U” are un singur punct după trei etape, iar postul lui Adrian Falub e în mare pericol.

Această înfrângere ar putea reprezenta finalul aventurii lui Adrian Falub pe banca ardelenilor. Tehnicianul „Șepcilor roșii” le-ar fi promis suporterilor înaintea meciului că va demisiona în cazul unui eșec cu Gloria Buzău. U Cluj a strâns doar 3 puncte în primele 3 partide, un început negru în încercarea de a promova în primul eșalon.

Gloria Buzău - U Cluj 2-1

Echipele de start:

Gloria Buzău: Stoian - Ghinga, Toma, Ioniță, Balgiu - Tucaliuc, Huiban - Ignat, Roșă, Roșu - Savin
 Antrenor: Ilie Stan

U Cluj: Muțiu – Miguel, Luchin, Mureșan, Neciu - Filip, Negrean, Barbu - Mânărean, Goga, I. Golan
Antrenor: Adrian Falub

FC U Craiova - Dunărea Călărași 2-1

Aerostar Bacău - CSM Reșița 0-1

Metaloglobus - Concordia Chiajna 1-1

Comuna Recea - Viitorul Pandurii 3-4