FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA 2

VIDEO + FOTO U Cluj trece de Chiajna, iar lupta pentru promovarea directă rămâne una în 3! Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat luni, 18 aprilie 2022 19:26 / Actualizat luni, 18 aprilie 2022 19:32

Universitatea Cluj a învins-o pe Concordia Chiajna, scor 3-1, în ultimul meci al rundei cu numărul 5 din play-off-ul ligii secunde. „Șepcile roșii” rămân în cărți pentru promovarea directă, într-o luptă acerbă cu Petrolul și Hermannstadt.

U Cluj - Chiajna 3-1

Concordia Chiajna a înscris la prima acțiune importantă avută la Cluj, prin șutul violent trimis de Adrian Voicu de la peste 20 de metri. Gazdele au reacționat rapid. În minutul 32, Denis Ispas și-a încercat norocul de la 35 de metri și a profitat de o gafă imensă a portarului Aldescu.

Imediat după reluare, „șepcile roșii” au tercut în avantaj. Valentin Alexandru, aflat în poziție de ofsaid, a lăsat excelent mingea pentru Roberto Romeo, iar apărătorul a înscris cu un șut plasat, la colțul scurt. Rezultatul final a fost stabilit de Boiciuc, atacantul introdus inspirat de Lincar la pauză. Acesta a punctat în minutul 48, la finalul unui contraatac-școală.

U Cluj: Gorcea – Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Hofman, Balgiu, Romario Pires (cpt.), Ely Fernandes – Haită – Val. Alexandru
Rezerve: Aur. Păun – M. Ciobanu, Dobrescu, Ribeiro, Remacle, Tescan, Gugu, Boiciuc, I. Filip Antrenor: Erik Lincar

Concordia Chiajna: Aldescu – Borța, Palmeș, Marc (cpt.), Cherecheș – D. Codrea, L. Ion – Nic. Pîrvulescu, Matiș, Ad. Voicu – Plazonja
Rezerve: Silveanu – Ct. Alexe, N. Roșu, Dușmanu, Batin, Sokovic, Llullaku, Bg. Barbu, N. Popescu Antrenor: Ianis Zicu

CSA Steaua a încasat de la FC Hermannstadt cea mai dură înfrângere de la revenirea în fotbal!

Cum promovarea în Liga 1 le e interzisă de regulament, roș-albaștrii s-au prăbușit după un start solid de play-off. Astăzi, în Ghencea, „militarii” au fost de nerecunosut. Hermannstadt a deschis scorul după doar 13 minute, prin Alhassan, care a înscris printr-un șut din prima din interiorul careului. Alhassan nu s-a oprit și a mai punctat o dată în minutul 27, printr-o lovitură de cap venită în urma unui corner.

Gazdele au redus din diferență în minutul 41, prin golgeterul Chipirliu, care a înscris din penalty, însă repriza secundă le-a aparținut tot celor de la Hermannstadt. Balaure a speculat o inexactitate din apărarea roș-albaștrilor (60), în timp ce tabela a fost închisă de Buhăcianu, de la punctul cu var (81).

E cel mai drastic eșec suferit de roș-albaștri de la reînființarea secției de fotbal.

În urma victoriei din Ghencea, Hermannstadt a ajuns la 52 de puncte și se situează pe locul 2, la cinci lungimi în spatele liderului Petrolul. U Cluj e pe 3, cu 48 de puncte, dar cu un meci mai puțin.

CSA Steaua - Hermannstadt 1-4

• Au marcat: Chipirliu '41 p. / Alhassan '13, '27, Balaure '60, Buhăcianu '81 p.
  • Click AICI pentru cele mai importante statistici
  • Televizare: DigiSport 1, Orange Sport 1, Look Sport
  • Stadion: Ghencea
  • 2.250 de spectatori au asistat la meciul din Ghencea.

Steaua: Bălbărău - Oroian, Beța, Wallace, Zaharia - Răsdan, Șt.Pacionel, Enceanu, Popa - Chipirliu, Buhăescu
Rezerve: Iancu - Mihăescu, Huiban, Donose, Neacșu, E.Pacionel, Bărbulescu, Ad.Ilie, Bactăr.
Antrenor: Daniel Oprița

Hermannstadt: Iliev - Pantea, Bejan, I.Stoica, Opruț - Alhassan, Mino, Biceanu, P.Petrescu - C.Popescu, D.Paraschiv
Rezerve: I.Popa - Antonache, Tomșa, Issah, Bucuroiu, Balaure, Năstăsie, Hora, Buhăcianu
Antrenor: Marius Măldărășanu.

FINAL » Petrolul - Unirea Slobozia 3-1

Echipa care a deschis scorul a fost Unirea Slobozia. Oaspeții au lovit în minutul 16, prin Florinel Ibrian, care a trimis imparabil cu capul, din plonjon.

Petrolul a plecat în căutarea egalării, care a venit în minutul 26, după câteva ocazii bune ratate de „lupii galbeni”. Cosmin Tucaliuc a înscris cu un șut expediat din afara careului, a cărui traiectorie l-a păcălit pe portarul Unirii, Poiană.

Sory Diarra, golgheterul Ligii 2, a făcut 2-1 în minutul 37. Atacantul malian a preluat pe piept o pasă peste apărare și a finalizat cu sânge rece.

Scorul final, 3-1, a fost stabilit de Marian Huja în minutul 49. Stoperul Petrolului a finalizat cu capul centrarea venită de la Valentin Țicu. Poziția sa în momentul pasei a fost suspectă de ofsaid.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Petrolul ajunge la un total de 57, 8 peste FC Hermannstadt, ocupanta locului 2, care va juca în această etapă cu CSA Steaua.

• Petrolul: Avram - Pârvulescu, Meijers, Huja, Țicu - Cebotaru, Seto - Bratu, Tucaliuc, Cioiu - Diarra
  • Unirea Slobozia: Poiană - Ibrian, Dinu, Lazăr, Toma - Bolohan, Trașcu, Coadă, Mustacă - Ivan, Gulcean

Partidele din play-off se vor juca tur-retur, rezultând 10 meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-offului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1

Play-out, grupa A

• Poli Iași a stat în această etapă.

Cele 6 partide din play-out-ul Ligii 2 au oferit un spectacol pe cinste. În total, s-au marcat 17 goluri. Scorul zilei a fost înregistrat în Csikszereda - Unirea Brăila, gazdele câștigând cu 5-0, după 3-0 la pauză.

Sâmbătă:

FINAL » Csikszereda - Unirea Brăila, 5-0

Csikszereda - Unirea Brăila, echipe de start:

Csikszereda: Simon - Apro, Csiszer, Kelemen (C), Marrone, L. Kovacs, Szondi, Gal Andrezly, Jebari, Schieb, Jelena
Rezerve: Gyenge - Ivanovici, R. Hernando, Orban, Vita, Tajti, R. Takacs, Csedo, Bara
Antrenor: Francisc Dican

Unirea Brăila: Duță - Moroianu (C), Leu, Ziepop, Ș. Sava, Zoua, Acolatse, Mocanu, Bădilaș, Vartolomei, Njopgang
Rezerve: Moisoiu – A. Lascu, Petrache, Palade, Duțu
Antrenor: Laurențiu Ivan

FINAL » Dunărea Călărași - Metaloglobus, 0-3

Dunărea Călărași - Metaloglobus, echipe de start:

Dunărea Călărași: Al. Costache - Țenea (C), M. Leca, M. Drăghici, M. Lupu, Vultur, C. Dr. Grigore, T. Popa, Calu, Moise, Coleașă
Rezerve: I. Alexandru - Blidar, R. Vasile, R. Tătaru, Primaru, Condei
Antrenor: Marius Păun

Metaloglobus: Gavrilaș - Grosu, D. Lung, Caramalău, A. Sava, Pandele, Andr. Răuță, Sin, A. Enache, Cl. Herea, Ov. Herea (C)
Rezerve: Nedelcovici - Borțoneanu, I. Sîrvu, Covalciuc, Boiangiu, A. Sîrbu, L. Mihai, Cazan, Potecea
Antrenor: Nicolae Grigore

FINAL » Poli Timișoara - Șelimbăr, 1-2

Poli Timișoara - Șelimbăr, echipe de start:

Poli Timișoara: Devenish-Meares – Sofran, Mera (C), Bocșan, Pamfile – Lazăr, Ignea – D. Radu, D. Andrei, Ursu – Rogosic
Rezerve: Motariu – Oanea, Sîntean, Bakoș, Huminic, Plumbuitu, Zaluschi, Gerbi, Bîrnoi
Antrenor: Nicolae Croitoru

Șelimbăr: Gal - Monea (C), Natea, Telcean, Arhirii, Vecerdea, Cărăruș, Curtean, Yameogo, Yazalde, Ciocâlteu
Rezerve: A. Șerban - T. Suciu, Rotar, Cîrstean, Mubele, D. Tătar, Buzan, Vișa, Al. Luca
Antrenor: Eugen Beza

Play-out, grupa B

Sâmbătă:

FINAL » Ripensia - FC Buzău, 0-1

Ripensia - FC Buzău, echipe de start:

Ripensia: I. Rus - Avramescu, Gladun, Golda, Fridrich, Lalic, V. Macrițchii, R. Morariu, Piftor, Stoi (C), Vidrăsan
Rezerve: Șt. Dobre - Agapie, Butnărașu, T. Călin, Cereba, Matiș, Ivancevic, Mihart, R. Stoica
Antrenor: Călin Mada

FC Buzău: R. Stoian (C) - Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu, Oteliță, Trebotic, A. Lopez, C. Ciobanu, Ekollo, Neicuțescu, Chică-Roșă
Rezerve: Cr. Avram - D. Burlacu, Cârstocea, A. Manea, Gaitan, Pațurcă, A. Munteanu, R. Zamfir, T. Oltean
Antrenor: Liviu Rusu

FINAL » Astra - Unirea Constanța, 1-2

Astra - Unirea Constanța, echipe de start:

Astra: Cotolan - Buliga, Firțulescu, A. Gal, V. Gîsă, Ad. Grigore, I. Ilie, G. Matei (C), A. Paliu, M. Telcean, I. Zaharia
Rezerve: A. Ștefan - N. Badea, Brăilă, Cocîrlă, N. Cotolan, Pahonțu, Ristea, Umit
Director sportiv: George Șanțmare

Unirea Constanța: Udrea - L. Ardelean (C), Al. Bodea, Chirițoiu, Cireșoiu, Ciuciulete, Coza, Mitrache, Ad. Niță, R. Zamfir, Șuteu
Rezerve: Mitreanca – Gogor, Lăcătuș, Nicola, Tălmaciu, R. Trif, R. Tudor
Antrenor: Leonard Strizu

FINAL » FC Brașov - Unirea Dej, 0-2

FC Brașov - Unirea Dej, echipe de start:

FC Brașov: Popescu - H. Popa, Maric, Fustar, Dumbravă (C), Tesija, Piper, V. Constantin, R. Iorga, Angelov, Vl. Mihalcea
Rezerve: Gârniță - Lascu, Gherghe, El Azzouzi, Lambrinoc, Burlacu Negrean, Boția, B. Roșu
Antrenor: Călin Moldovan

Unirea Dej: Railean -  Roș, Burdeț, D. Pop, Gîț, Kereki, Cocian, Chira, Militaru, Fl. Blaj (C), Al. Pop
Rezerve: Papp - Peter, Meszaros, Ad. Pop, Frăsineanu, Popescu, V. Bogdan, M. Manole, An. Pop
Antrenor: Dragoș Militaru

În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel șase meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manșă pentru menținerea în Liga 2

Slobozia - CSA Steaua, mai încins la declarații » Oprița se plânge: „Așa mi-a zis observatorul” + Adi Mihalcea, ironic: „Galeria Stelei nu m-a uitat. Frumos!”

UPDATE Probleme financiare mari la Hermannstadt » Prima reacție din cadrul clubului

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă