FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ISRAEL 1-1

„Tricolorul” lăsat pe bancă, cerut de Ilie Dumitrescu în teren: „Era nevoie de el”

Ilie Dumitrescu, fostul mare internațional, a analizat remiza României cu Israel, scor 1-1, în preliminariile EURO 2024.

Articol de - Publicat duminica, 10 septembrie 2023 06:58 / Actualizat duminica, 10 septembrie 2023 07:15

• România continuă parcursul din preliminariile Euro 2024. Jucăm marți, 12 septembrie, de la 21:45, cu Kosovo (Antena 1)
  • Celelalte rezultate de sâmbătă din grupa României: Kosovo - Elveția 2-2 și Andorra - Belarus 0-0

Fostul mare atacant al Stelei consideră că Edi Iordănescu ar fi trebuit să îl folosească și pe Ianis Hagi cu Israel, jucător despre care consideră că ar fi putut crea mai multe ocazii pentru România. Mijlocașul ofensiv ajuns în La Liga, la Alaves, a fost lăsat pe bancă de selecționer pe tot parcursul meciului cu Israel.

Moldovan desființează naționala lui Iordănescu: „Ne-au omorât, ne-au călcat în picioare! Înnebunesc! Să se desființeze fotbalul!”
România - Israel 1-1

Ilie Dumitrescu: „Era nevoie de Ianis Hagi”

„S-a văzut diferența de nivel între meciurile din Liga 1 și cele internaționale. Eu cred că e un rezultat bun, având în vedere aria de selecție. Nu prea aveai pe cine să bagi, doar pe Ianis Hagi. E nevoie de un jucător ca Hagi, care să îți aducă acea personalitate în joc în ultimii 30 de metri.

Măcar 20-30 de minute. Greu am atacat. În acest meci au fost probleme mari. E nevoie de asumare. Trebuie să deschizi unghiul de pasare. De asta ești printre primii jucători români, că faci asta. Aici am suferit, la exprimarea de joc”, a declarat Ilie Dumitrescu, la „Digi Sport Special”.

Să fim și obiectivi, ei au foarte multă calitate individuală. Din păcate, în repriza a doua ar fi trebuit să facem mai mult, să producem mai mult. Am cedat destul de ușor, am făcut foarte multe greșeli. Nici jucătorii care au intrat pe parcurs nu au adus plusul așteptat. Am încredere în calitatea individuală a noastră. Dacă e ceva ce mă frământă e că mi-aș dori mai multă liniște la construcție, oportunitățile ni le creăm din tranziții și nu e suficient.

- Edi Iordănescu, selecționer România

VIDEO. Conferința de presă a lui Edi Iordănescu, după România - Israel 1-1

Naționala lui Edi Iordănescu, făcută praf la GSP Live după remiza 1-1 cu Israel: „Jalnic, jenant, dezastru! Nu înțeleg de ce au făcut asta!”