FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISLANDA - ROMÂNIA 0-2

Islanda - România 0-2. Nicolae Stanciu, mentorul noii generații: „Viitorul sună bine cu ei!”

România a învins-o pe Islanda, scor 2-0, în a 4-a rundă a preliminariilor Campionatului Mondial. Primul meci din mandatul lui Rădoi în care naționala nu primește gol! Nicolae Stanciu (28 de ani) are mare încredere în generația care vine din spate. +39   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 septembrie 2021 00:18 / Actualizat vineri, 03 septembrie 2021 00:29

Islanda - România 0-2 » Revansson! Încă visăm la MONDIAL! Premieră în mandatul lui Rădoi
Islanda - România 0-2

Nicolae Stanciu a fost cel mai bun „tricolor” în deplasarea din Islanda.  A pasat decisiv la reușita de 1-0, semnată de Dennis Man, apoi a închis tabela, în minutul 83.

Nicolae Stanciu, după Islanda - România 0-2: „Trebuie să avem grijă de cei tineri!”

„Astăzi am făcut un meci destul de bun. Puțină lume ne dădea șanse când a văzut lotul convocat de Mister. Majoritatea era sceptică. Înseamnă enorm pentru mine, având în vedere că anul trecut nu am câștigat aici. Am vorbit mult între noi despre acea partidă.

Chiar dacă jucăm într-o competiție diferită, ne-am dorit foarte mult să câștigăm. Cu siguranță ne-a motivat. Eu am avut șansa să particip la un Euro, știu ce înseamnă. Ne-a durut mult.

Este un schimb de generații. De acum 6 ani, când debutam eu, mai sunt puțini. Vin jucători foarte buni din spate. Facem tot posibilul să îi integrăm, să nu aibă emoții. Trebuie să avem mare grijă de ei. Merită să fie aici și viitorul sună bine cu ei. Mă refer la Rațiu, la Markovic, care a debutat astăzi”, a spus Nicolae Stanciu, la Pro TV.

România revine puternic în calculele calificării la Campionatul Mondial

Germania s-a impus în deplasarea din Liechtenstein, scor 2-0. În meciul care i-a interesat pe „tricolori”, Macedonia de Nord și Armenia au remizat, scor 0-0.

România a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din mandatul lui Mirel Rădoi și a învins Islanda, scor 2-0. Nu a fost singura veste bună primită de „tricolori”. Macedonia de Nord și Armenia, formații aflate în față în clasamentul grupei J, au remizat „alb”. Fără Goran Pandev, golgeterul all-time, retras după Euro 2020, Macedonia de Nord s-a apropiat cu greu de poarta armenilor. A cadrat un singur șut și ajunge la 7 puncte în grupă, ocupând locul 3. Joaquin Caparros continuă să impresioneze pe banca Armeniei. Conduce în continuare grupa, cu 10 puncte, fără eșec după 4 runde.

Debutul lui Hansi Flick pe banca naționalei Germaniei nu a fost unul spectaculos. Nemții au fost zgârciți în deplasarea din Liechtenstein și au marcat doar un gol în fiecare repriză. Prima reușită a fost semnată de Timo Werner, în minutul 41. Rezultatul final a fost stabilit de Leroy Sane, în minutul 77.