FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - BELARUS

foto Piesa nesincronizată » Filmul golului înscris de Belarus pe Arena Națională

Raul Opruț a ținut în joc marcatorul golului oaspeților în România - Belarus +9   FOTO
Raul Opruț a ținut în joc marcatorul golului oaspeților în România - Belarus

Articol de - Publicat marti, 28 martie 2023 23:45 / Actualizat marti, 28 martie 2023 23:47

Belarus a înscris în poarta României în minutul 86, prin Vladislav Morozov (22 de ani), ceea ce a complicat finalul meciului de pe Arena Națională pentru „tricolori”. Până la urmă, România s-a impus, scor final 2-1.

România a început excelent meciul cu Belarus din preliminariile EURO, avea 2-0 după 19 minute de joc, dar a încheiat meciul tremurând pentru victorie.

În minutul 86, bielorușii au punctat prin Vladislav Morozov, atacant la Dinamo Minsk. A fost o execuție superbă, la care Ionuț Radu nu a putut face nimic.

Preliminarii EURO 2024 » Scor de neprezentare în Elveția - Israel + Rezultat-șoc la Pristina: Andorra a încurcat Kosovo!
GRUPA I

Raul Opruț a ținut marcatorul în joc la golul oaspeților din România - Belarus

Vladislav Klimovich a creat faza, i-a pasat pe poziție viitoare lui Morozov, printre picioarele lui Radu Drăgușin.

+5 FOTO

În momentul pasei, aproape întreagă apărare a României făcuse pasul la ofsaid. Toți, cu excepția lui Raul Opruț. Fundașul stânga l-a ținut astfel în joc pe Morozov, care a preluat cu noroc, a rămas cu mingea sărită și a finalizat splendid, direct în plasa laterală.

+5 FOTO

A fost golul care i-a făcut pe „tricolori” să tremure pentru victorie. Românii au menținut însă avantajul în minutele de final și au obținut 3 puncte prețioase.