FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - FINLANDA 1-0

Cornel Dinu a găsit o hibă în tactica lui Edi Iordănescu: „Nici acum nu înțeleg”

România - Finlanda 1-0 » Cornel Dinu consideră că Edi Iordănescu n-a fost inspirat alegând să se retragă în repriza a doua, când nordicii au fost aproape de egalare în mai multe rânduri. +38   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 iunie 2022 14:56 / Actualizat duminica, 12 iunie 2022 14:56

• România mai are un singur meci de jucat în iunie, marți, pe 14, cu Muntenegru (ora 21:45, stadion Giulești, liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe PrimaTV)

„Edi Iordănescu a jucat strict la rezultat, avea nevoie ca de aer de un succes, echipa avea nevoie ca de aer de un succes, pentru că eu cred că dacă ar fi mizat și după pauză pe capacitățile de atac superioare, cu Olaru, cu Octavian Popescu, cu Cicâldău, cu Sorescu, ar fi putut să pună mai mult în pericol poarta finlandezilor, i-ar fi ținut mai departe de careul nostru.

Cătălin Țepelin, după victoria la limită cu Finlanda: „Hai să nu devastăm rafturile cu șampanie, că nu s-a câștigat mare lucru”
ROMÂNIA - FINLANDA 1-0

Așa, finlandezii și-au creat câteva ocazii mari de a marca, în special prin Pojhanpalo în minutul 51, senzațională intervenție a lui Niță, Lod în minutul 82, șut peste, și iar Pojhanpalo în minutul 87, nici acum nu înțeleg cum a reușit să dea mingea afară din 4-5 metri.

Bazat pe viteza și posesia superioare din prima repriză, cred că Edi Iordănescu ar fi trebuit să insiste și după pauză pe așa ceva și poate ocaziile ar fi fost mult mai multe pentru noi decât cele ale lui Pușcaș din minutele 62 și 76, Mihăilă în 84 și transversala lui Bancu din 89. Părerea mea este că Finlanda trebuia atacată pentru că mai ales pe centrul apărării era lentă și diferența ar fi fost mai clară, n-am fi avut momente de suspans la final”, a declarat Dinu pentru Fanatik.

Ce urmează pentru România în Liga Națiunilor:

• 14 iunie: România - Muntenegru, ora 21:45, stadion Giulești (în direct pe PrimaTV, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 23 septembrie: Finlanda – România, ora 21:45
  • 26 septembrie: România - Bosnia-Herțegovina, ora 21:45

Ce l-a șocat pe Edi Iordănescu înainte de meci: „Ne-am blocat cu toții!”

Cele mai tari imagini din România - Finlanda 1-0