FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD 1-1

ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD 1-1. Note GSP: Pușcaș, cel mai bun! Nistor și Ianis Hagi, dezamăgitori

România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1 +49   FOTO
România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 septembrie 2020 22:31 / Actualizat sambata, 05 septembrie 2020 15:22

România a debutat cu stângul în noua ediție a Ligii Națiunilor, remizând pe teren propriu cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

„Tricolorii” au jucat în superioritate numerică mai bine de 55 de minute, însă nu numai că nu au reușit să marcheze, dar au și fost egalați în ultimele minute. Posesia a aparținut României, ocaziile de asemenea, însă acestea nu au putut fi fructificate.

România - Irlanda de Nord 1-1 » Note GSP

În tabăra noastră, George Pușcaș și Denis Alibec au impresionat. Aceștia au colaborat bine în atac, având câteva ocazii bune de a marca. George a înscris singurul nostru gol, Denis a zguduit bara transversală și a pasat bine pentru colegii săi. Pușcaș a primit nota 7, cea mai mare a României, în timp ce Alibec a luat 6, precum au făcut-o Tătărușanu, Bancu, Hanca, Cicâldău și Stanciu. Singurul „corigent” a fost Dan Nistor, introdus în a doua repriză, cu nota 4.

7a fost cea mai mare notă obținută în România - Irlanda de Nord

De cealaltă parte, portarul Peacock-Farrell a fost erou. A scos câteva șuturi foarte bune, reușind să își mențină echipa în joc. Acesta a primit nota 7 în Gazeta de azi, la fel ca Whyte, marcatorul golului egalizator. La polul opus se regăsește Magennis, fotbalistul eliminat în prima repriză.