FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U20 - GERMANIA U20

Înfrângere dramatică pentru România U20 » Gol încasat în minutul 90+3 al duelului de foc cu Germania

Articol de - Publicat vineri, 17 noiembrie 2023 19:56 / Actualizat sambata, 18 noiembrie 2023 09:01

România U20 a pierdut cu Germania U20 în Liga Elitelor, scor 0-1. Nemții au marcat în prelungiri, în minutul 90+3.

România venea după un 0-5 umilitor cu Norvegia U20, iar meciul cu Germania a fost peste așteptări. „Tricolorii” au fost dominați, dar au pus la rândul lor probleme la poarta nemților.

Doru Andrei a avut o ocazie bună încă din minutul 1, a tras pe poartă la colțul lung, de la distanță, însă Noll nu a avut emoții.

România U21 a spulberat Albania! Victorie uriașă pentru Daniel Pancu
România U21 - Albania U21

Nemții au început ușor-ușor să controleze partida și să pună presiune la poarta lui Popa, dar reduta lui Curelea nu a cedat. Mai mult, tot România a fost cel mai aproape de gol, prin același Doru Andrei, al cărui șut din lovitură liberă a fost respins de portarul advers. Adversarii au avut ocazii mai mari în repriza a doua.

Final dramatic în România U20 - Germania U20

Kemmlein a tras peste poartă din lovitură liberă, apoi colegii lui s-au întrecut în ratări din fața porții. Robert Popa a avut noroc, mingile trimise de nemți au ocolit poarta.

Elevii lui Curelea au cedat pe final. Bobzien a marcat în minutul 90+3, cu un șut la colțul scurt, după o pătrundere în careu.

Ansah putea face 2-0 imediat după repunerea mingii în joc, însă „ghiuleaua” lui din careu a nimerit doar „transversala”. România a rămas cu 6 puncte în Liga Elitelor, în 5 meciuri.

FINAL. România U20 - Germania U20 0-1

• A marcat: Bobzien 90+3
  • Min. 90+4: Bobzien a marcat cu un șut la colțul scurt în prelungiri.
  • Min. 79: Ocazie uriașă pentru nemți, din fața porții
  • Min. 77: Kemmlein a trimis peste poartă din lovitură liberă
  • Min. 65: Meciul e extrem de echilibrat, însă fără ocazii mari la cele două porți
  • Min. 46: A început repriza a doua
  • Min. 37: Germania atacă, stă în terenul României, însă nu poate străpunge apărarea „tricolorilor”
  • Min. 19: Ocazie pentru Doru Andrei. Trage tare din lovitură liberă, dar pe colțul portarului advers
  • Min. 15: Germania a pus stăpânire pe balon și atacă în valuri
  • Min. 2: Doru Andrei are prima ocazie, trage de la distanță pe poartă
  • Min. 1: A început meciul

România U20 - Germania U20, echipe de start:

România U20: R. Popa - Sîrbu, Duțu, Rimovecz, Șuteu - Rența, Szilagyi - D. Andrei, G. David, Bodișteanu - Trică
Rezerve: Borbei, Dincă, Pîrvulescu, Dănuleasă, Pandele, Tănasă, Radaslavescu, Hrom, Dumitrache, Strata, Burnete, Gergely
Selecționer: Costin Curelea

Germania U20: Noll - N. Olivera, Gechter, Quarshie, Kratzig - Tohumcu, Wagner - Wanner, Baur, Kabadayi - Sieb
Rezerve: Ernst, Schenk, Blank, Bobzien, Jander, Tothe, Oermann, Pavlovic, Kemmlein, Ansah
Selecționer: Hannes Wolf

Stadion: Municipal Sibiu
Arbitru: Florin ANDREI, A1: Alexandru CORB, A2: Cosmin BOJAN, Arbitru de rezervă: Cristian PASCU

Cam astea sunt așteptările: „Horațiu Moldovan va face diferența cu Israel” + „Ce vrem, să jucăm frumos și să mai stăm 4 ani acasă?!”

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”