GSP.RO  »  INTERNATIONAL  »  MONDIALUL FEMININ

Columbia și Franța, încă un pas înainte la Mondialul feminin. Echipa sud-americană, pentru prima dată în istorie în „sferturile” CM!

Franța, încă un pas înainte la Mondialul feminin. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 08 august 2023 16:55 / Actualizat marti, 08 august 2023 16:59

Astăzi s-au disputat ultimele meciuri din optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal feminin. Columbia a învins Jamaica la limită, 1-0, calificându-se în premieră în „sferturi”, în timp ce Franța a spulberat debutanta Maroc, 4-0.

Ultimele două optimi de finală ale Mondialului feminin s-au jucat astăzi, Columbia și Franța continuându-și traseul ascendent la turneul din Australia și Noua Zeelandă.

Farul a anunțat o despărțire de ultimă oră! » Fotbalistul a apărut ultima oară pe teren chiar la eșecul cu Petrolul
FARUL

Columbia va înfrunta Anglia în „sferturi”, campioana Europei

În primul meci al zilei, selecționata Columbiei a mai trecut de o barieră. După ce a învins Germania în prima fază, 2-1, trimițând-o acasă și câștigând grupa H, naționala sud-americană s-a calificat în premieră în „sferturile” CM.

1-0 în fața Jamaicăi, care nu pierduse în seria F nici cu Franța, nici Brazilia, un dublu 0-0 din cauza căruia Selecao a fost eliminată!

Columbiencele au tras mai mult la poartă (9-6), dar a fost egal la șuturi cadrate (2-2). Au pasat mai puțin decât adversarele (329 la 335), însă mai precis (244 pase complete - 241 pase complete).

Catalina Usme (51) a dăruit victoria „Las Cafeteras", cu un șut din interiorul careului. Și Linda Caicedo, cea mai bună jucătoare a formației sud-americane, a ratat 2-0 față în față cu portarul. În „sferturi", vor înfrunta Anglia, campioana Europei.

Franța, trei goluri în opt minute în fața Marocului

În ultima „optime”, Franța a spulberat debutanta Maroc, 4-0. În opt minute, „Les Bleues”, antrenate de Herve Renard, selecționerul Arabiei Saudite la Mondialul masculin din Qatar 2022, s-au desprins decisiv: Diani (15), Dali (20), Le Sommer (23). Pentru ca aceeași Le Sommer să reușească „dubla” în repriza secundă (70).

Din 2011, Franța a fost mereu cel puțin printre cele mai bune opt echipe ale Mondialului. Semifinalistă și locul 4 la CM 2011, apoi eliminată în „sferturi” la CM 2015 și CM 2019. Acum îi iese în față în „sferturi" Australia, una dintre gazdele întrecerii.