INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

REZUMAT VIDEO Carlo Ancelotti se plânge de arbitraj: „Am protestat pentru că a fluierat greșit”

Carlo Ancelotti nu este mulțumit de arbitraj, foto: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 02 februarie 2024 12:15 / Actualizat vineri, 02 februarie 2024 12:39

Real Madrid a învins-o pe Getafe în deplasare, scor 2-0, în etapa 20 din La Liga. Joselu (33 de ani) a reușit să înscrie ambele goluri pentru trupa lui Ancelotti, în minutele 14 și 56, dar antrenorul italian a avut și motive de nemulțumire.

Ancelotti a primit un cartonaș galben în prelungirile partidei din partea arbitrului Ricardo de Burgos Bengoetxea pentru proteste, la scorul de 2-0 pentru echipa sa.

Internaționalul român a fost pe lista lui Galatasaray în acest mercato
GALATASARAY

Carlo Ancelotti: „I-am spus arbitrului că a fluierat opusul”

Antrenorul madrilenilor a fost vizibil nemulțumit de unele decizii pe care le-a luat arbitrul în timpul jocului. Imediat după terminarea meciului, Ancelotti a mers la arbitrul partidei pentru a-i cere anumite explicații.

A fost sancționat cu cartonaș galben pentru proteste, dar nu a mai contat, pentru că Real a revenit pe primul loc în La Liga, cu un avans de 2 puncte față de ocupanta locului 2, Girona.

Mi-a dat cartonaș galben pentru că am protestat. Am făcut un joc grozav, n-aș vrea să mă concentrez pe acest aspect. Ce i-am spus? Că Tchouameni nu merita cartonaș galben și că am avut un penalty neacordat la Brahim, a fluierat greșit, fix opusul.

Dacă vom câștiga următoarele două jocuri (n.r. - cu Atletico și Girona) vom avea doar șase puncte în plus, dar nimic mai mult. Mai sunt multe etape din acest campionat.

Joselu face tot ce este necesar pentru a rămâne, este o binecuvântare pentru noi să avem un astfel de atacant și face un sezon spectaculos. Este mereu dispus să se pună în slujba echipei”, a declarat Ancelotti, conform Marca.

Real Madrid, victorie lejeră cu Getafe

Real Madrid a deschis scorul rapid, în minutul 9, când Lucas Vasquez a trimis o centrare cu efect, iar Joselu a profitat de ieșirea neinspirată a portarului Soria și a marcat cu o lovitură de cap.

Madrilenii puteau să își dubleze avantajul în minutul 39, prin același Joselu. Spaniolul a șutat puternic din 16 metri, dar portarul advers a respins în corner. Golul de 2-0 a venit în minutul 56. Vinicius i-a pasat lui Joselu, care a preluat și a înscris cu un șut frumos, la firul ierbii.

REZUMAT VIDEO Getafe - Real Madrid 0-2

A opta oară când i se întâmplă în Spania! Ce a pățit brazilianul Vinicius Junior în meciul restanță cu Getafe