INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LEVERKUSEN - DORTMUND 1-1

Bayer Leverkusen - Dortmund, remiză pentru Bayern

Ryerson trece de Xhaka / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 17:11 / Actualizat duminica, 03 decembrie 2023 21:06

Liderul Bayer Leverkusen a remizat cu Borussiei Dortmund, într-o partidă din runda cu numărul 13 din Bundesliga. Rezultatul o avantajează pe Bayern, care, cu o victorie în fața lui Union, îi poate egala la puncte, 35, pe „farmaciști”.

Condusă aproape tot meciul de Borussia Dortmund, după golul lui Ryerson (minutul 5), Bayer Leverkusen a reușit să evite înfrângerea cu 11 minute înainte de final, când a egalat Boniface. Este a doua remiză a liderului în acest sezon, una care o avantajează pe Bayern.

Campioana trebuia s-o întâlnească pe Union Berlin, sâmbătă, însă meciul a fost amânat din cauza vremii nefavorabile: ninsoare abundentă și viscol.

Partida urmează să fie reprogramată și, în cazul unei victorii, munchenezii ar egala-o la puncte, 35, pe Bayer Leverkusen în fruntea clasamentului.

FINAL. Bayer Leverkusen - Dortmund 1-1

Bayer Leverkusen - Dortmund, echipele de start

Leverkusen: Hradecky - Kossounou, Tah, Tapsoba - Frimpong, Palacios, G. Xhaka, Grimaldo - Hofmann, Boniface, Wirtz
Antrenor: Xabi Alonso

Dortmund: Kobel - M. Wolf, Hummels, N. Schlotterbeck, Ryerson - Can, Sabitzer, Brandt, Reus, Bynoe-Gittens - Füllkrug
Antrenor: Edin Terzic

Bayer Leverkusen abordează partida cu Borussia Dortmund din postura de lider. Are un bilanț excelent: 11 victorii, o remiză!

Borussia Dortmund abordează meciul de la Leverkusen de pe poziția a 5-a în clasament, dar e pe un trend ascendent, după ce etapa trecută a bătut-o pe Borussia Monchengledbach cu 4-2.

Mai puteți citi:

Scandal monstruos la o echipă din România! » Jucătorii l-au „băgat în ședință” pe antrenor chiar în vestiar după meci și i-au adus acuzații incredibile!

Decizie de ultimă oră » Și-a anunțat retragerea de la echipa națională: „Voi continua să fiu cu sufletul alături!”