INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYER LEVERKUSEN

REZUMAT VIDEO Leverkusen era aproape de prima înfrângere, în minutul 88. Cum s-a terminat meciul

Bayer Leverkusen a câștigat cu Hoffenheim, scor 2-1, în etapa #27 din Bundesliga. Elevii lui Xabi Alonso au fost conduși până în minutul 88/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2024 19:42 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 20:36

Bayer Leverkusen a câștigat cu Hoffenheim, scor 2-1, în etapa #27 din Bundesliga. Elevii lui Xabi Alonso au fost conduși până în minutul 88.

Leverkusen a scăpat din nou. Părea că e aproape să piardă primul meci al sezonului, însă „aspirinele” au întors pe final meciul cu Hoffenheim. Și e tot mai aproape de primul titlu din istorie în Bundesliga.

Cu Drăgușin integralist, Tottenham a revenit și a câștigat cu Luton. Cum s-a descurcat Radu
PREMIER LEAGUE

Echipa lui Alonso a ajuns la 39 de meciuri consecutive fără înfrângere în acest sezon și e cea mai în formă echipă din Europa.

VIDEO. Leverkusen, revenire pe final cu Hoffenheim

Hoffenheim a deschis surprinzător scorul prin Beier, care a tras printre picioarele portarului advers. Xhaka a fost aproape să egaleze, cu un lob de la mare distanță, însă portarul lui Hoffenheim a fost atent și a respins în corner. El a intervenit și la șutul în forță tras de Wirtz, la colțul scurt.

Internaționalul german Andrich a egalat în minutul 88, cu un șut din prima, cu pământul, din voleu, la colțul scurt. Iar Schick a adus victoria din fața porții, fiind plasat perfect la capătul unei centrări în forță.

Bayer Leverkusen a rămas neînvinsă în toate competițiile în acest sezon și a ajuns la 73 de puncte în 27 de etape în Bundesliga. Un parcurs formidabil, cu 23 de victorii și 4 egaluri în campionat.

Elevii lui Xabi au marcat 68 de goluri și au primit doar 19 în Bundesliga. Leverkusen are de departe cea mai bună apărare, următoarea e a lui Stuttgart, care a luat 31 de goluri.

Leverkusen e și în semifinalele Cupei Germaniei, unde va juca cu Dusseldorf. E marea favorită a competiției, este singura echipă din prima ligă ajunsă în semifinale.

Poate câștiga și Europa League, va da peste West Ham în sferturi.

Bayern a pierdut cu Dortmund și titlul e aproape dat! De câte puncte mai are nevoie Leverkusen în 7 meciuri
BAYERN - DORTMUND
Dezastru pentru Boloni în Franța » Tabela arăta un scor neverosimil după primele 16 minute
Ligue 1

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”