INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CADIZ - BARCELONA 0-1

Barcelona, victorie la limită, cu gândul la PSG » Foarfeca lui Joao Felix a decis meciul

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 23:51 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 23:56

Barcelona a câștigat la limită duelul contra celor de la Cadiz, 1-0, din etapa a 31-a din La Liga. E în continuare la 8 puncte de liderul Real Madrid.

Cu gândul la meciul cu PSG (marți, 22:00), din returul sferturilor UEFA Champions League, Xavi, suspendat pentru acest meci, a trimis mai multe rezerve din primul minut. Iar asta s-a văzut în jocul catalanilor, care a fost lipsit de strălucire.

Real Madrid, victorie muncită în fața celor de la Mallorca » „Torpila” lui Tchouameni îi duce pe „galactici” mai aproape de titlul de campioni
MALLORCA - REAL MADRID 0-1

Barcelona, victorie la limită pe terenul lui Cadiz

Startul meciului a fost unul liniștit. Barcelona nu și-a putut impune jocul de pase, jucătorii lui Xavi pierzând de multe ori mingea, în timp ce Cadiz nu a avut forța să pună în pericol poarta lui Ter Stegen.

Echilibrul s-a rupt în minutul 37. După un corner, Joao Felix a dat lovitura, cu o superexecuție: foarfecă de la 8 metri. Iar golul starului portughez a fost singurul din meci.

În partea secundă, Barcleona a luat piciorul de pe accelerație, în timp ce Cadiz a căutat golul egalizator. Cel mai aproape a fost în minutul 80, când Ter Stegen a scos cu greu șutul de la 20 de metri al lui Samassekou.

S-a terminat 1-0, iar Barcelona pregătește acum returul cu PSG. Catalanii au ajuns la 70 de puncte în 31 de etape și sunt pe locul 2. Au 8 puncte mai puțin decât Real Madrid, pe care o va întâlni pe 21 aprilie, etapa viitoare. De partea cealaltă, Cadiz rămâne pe locul 18, care duce în Segunda, cu 25 de puncte.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”