Articol de GSP - Publicat vineri, 04 februarie 2022 07:56 / Actualizat vineri, 04 februarie 2022 07:56

Egiptul a trecut de Camerun (0-0, 3-1 după loviturile de departajare) și s-a calificat în finala Cupei Africii pe Națiuni.

• În prima semifinală, Senegal a trecut de Burkina Faso, scor 3-1
  • Finala este programată duminică, de la ora 21:00.

Gazdele din Camerun au început mai decis semifinala. Michael Ngadeu, fostul fundaș central de la FC Botoșani, a irosit cele mai importante ocazii ale primei reprize, în minutul 18 lovind inclusiv bara transversală. În echipa de start a Camerunului a fost prezent și Collins Fai, fostul fundaș al lui Dinamo.

Egiptul lui Mo Salah, în finala Cupei Africii pe Națiuni

Egiptenii, cu Salah „mână moartă”, au reușit să își impună treptat ritmul, au fragmentat des partida, și au așteptat specialitatea casei. În „optimi” au trecut de Coasta de Fildeș după executarea loviturilor de departajare, iar în „sferturi” au marcat remizat cu Maroc, 1-1, apoi au dat lovitura în reprizele adiționale.

Astăzi, loteria loviturilor de departajare a fost câștigată tot de Egipt. Gabaski, portarul lui Zamalek, a ghicit execuțiile lui Moukoudi și Lea, iar N'Jie a tras mult pe lângă poartă. „Faraonii” au avut nervii de oțel, transformând tot de la punctul cu var.

7 trofeeare Egiptul la Cupa Africii, ultimul în 2010

FINAL. Camerun - Egipt 0-0, 1-3 după lovituri de departajare

Camerun - Egipt, echipele de start

Camerun: Onana - Castelletto, Ngadeu, Tolo - Fai, Hongla, Anguissa, Oum Gouet, Moumi - Toko Ekambi, Aboubakar
Rezerve: Epassy, Omossola - J. Onana, Bahoken, Bassogog, Choupo-Moting, Ganago, Kunde, Lea, Moukoudi, NJee, Oykongo
Selecționer: Toni Conceicao

Egipt: Gabaski - Fathi, Hamdi, Abdelmonem, Elneny - El Fotouh, El Solia, Kamal - Salah, Marmoush, Mostafa Mohammed
Rezerve: Sobhi, Gad - Alaa, Ashour, Ashraf, Hamdi, Lasheen, Said, Sherif, Sobhi, Trezegut, Zizo
Selecționer: Carlos Queiroz

Stadion: Stade d'Olembe (Yaounde)
Arbitru: Bakary Gassama (Gambia)

Ședință decisivă pentru Șumudică » Antrenorul confirmă GSP și a vorbit despre revenirea în Liga 1: „Voi lua decizia normală”

George Pușcaș surprinde, după transferul în Serie B: „Nu am văzut multe meciuri ale Pisei”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”