INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Chelsea - Liverpool 0-0 » Ocazii multe, dar fără gol în derby-ul zilei din Premier League

Chelsea - Liverpool

Articol de - Publicat marti, 04 aprilie 2023 22:00 / Actualizat marti, 04 aprilie 2023 23:59

Chelsea și Liverpool au remizat alb într-un meci restant din etapa 8 a Premier League.

Programul complet din Premier League

Prima repriză le-a aparținut „albaștrilor”, care au depășit în repetate rânduri apărarea „cormoranilor”, însă au suferit la finalizare.

Kai Havertz și Joao Felix au fost în prim-plan în mai multe acțiuni ofensive ale londonezilor, dar imprecizia și intervențiile lui Alisson au menținut tabela neschimbată.

Se întoarce după 7 ani!? FCSB pregătește transferul BOMBĂ al verii: MM îl vrea ca să conducă vestiarul
FCSB

Chelsea - Liverpool 0-0, în derby-ul restant din Premier League

Chelsea a introdus mingea în plasă prin Reece James în minutul 24, dar reușita fundașului dreapta a fost anulată pentru un ofsaid în prealabil la Enzo Fernandez.

Mingea a mai intrat o dată în poarta lui Liverpool, în minutul 50, dar și de această dată golul „albaștrilor” a fost anulat. Havertz a introdus mingea în plasă cu cotul, după ce Alisson îi respinsese prima încercare.

Ocaziile au continuat să curgă la poarta lui Alisson, dar lipsa unui marcator veritabil s-a resimțit din plin. Chelsea a eșuat să înscrie și trebuie să se mulțumească cu un singur punct.

Londonezii rămân pe 11 în Premier League, cu 39 de puncte, 4 sub Liverpool, ocupanta poziției 8.

FINAL » Chelsea - Liverpool 0-0

Chelsea - Liverpool, echipe de start:

CHELSEA (3-4-2-1): Kepa - Fofana, Koulibaly, Cucurella - R. James, E. Fernandez, Kante, Chilwell - Havertz, Kovacic - J. Felix
Rezerve: E. Mendy - Badiashile, Gallagher, Loftus-Cheek, Madueke, Mount, Mudryk, Pulisic, Sterling
Antrenor: Bruno Saltor

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson - Gomez, Konate, Matip, Tsimikas - Jones, Fabinho, Henderson - Jota, Firmino, Nunez
Rezerve: Kelleher - Arthur, Carvalho, Gakpo, Alexander-Arnold, Milner, H. Phillips, Robertson, Salah
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: Stamford Bridge (Londra)