INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

VIDEO Ce poveste! Coasta de Fildeș sfidează toate ghinioanele: calificată în semifinalele Cupei Africii cu un gol în minutul 120+2

Gazda Coasta de Fildeș a învins-o pe Mali, 2-1 la finalul reprizelor adiționale, și s-a calificat în semifinalele Cupa Africii pe Națiuni. Reușita victoriei a venit în minutul 120+2.

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 22:08 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 22:37

Coasta de Fildeș scrie o poveste unică la ediția din acest an a Cupei Africii. A câștigat un singur meci în faza grupelor și s-a calificat cu multă șansă în „optimi”, ultima pe lista locurilor 3 eligibile. A urmat demiterea selecționerului Jean-Louis Gasset.

Marea favorită Japonia, eliminată în „sferturile” Cupei Asiei » Cum arată tabloul semifinalelor
Cupa Asiei

Coasta de Fildeș, în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni

Astăzi, când toate păreau să meargă împotrivă, gazdele au scos-o din nou la capăt.

Mali a irosit un penalty în minutul 16, prin Traore. Ivorienii au rămas cu un om în minus, fix înaintea pauzei. Kossonou a văzut al doilea cartonaș galben.

Nene a făcut 1-0 în minutul 76, iar norocul părea să se termine. Doar că pe teren a intrat Simon Adingra. Fotbalistul lui Brighton a adus egalarea în minutul 90.

Desfășurarea nebună a continuat. Oumar Diakite a adus calificarea în semifinale cu un șut din afara careului, în minutul 120+2. Mijlocașul lui Reims a văzut al doilea cartonaș galben pentru modul nepotrivit în care a sărbătorit. Dar nimic nu mai conta!

Coasta de Fildeș a avansat în semifinale, acolo unde va da peste Congo. În celălalt penultim act, Nigeria își așteaptă adversara. Va fi stabilită în duelul Capul Verde - Africa de Sud.

Ivorienii rămân în cursă pentru al treilea trofeu continental din istorie, după cele din 1992 și 2015.

Recordul competiției este deținut de Egipt, cu 7 trofee. Podiumul îl completează Camerun (5) și Ghana (4).

Meci NEBUN în Premier League! Newcastle și Luton au oferit un spectacol cu 8 goluri
Premier League
Fanii lui Tottenham au răbufnit: „Schimbările au fost un dezastru” + „Drăgușin a jucat hochei”
TOTTENHAM

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”