INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI

Conflict între Victor Osimhen și Rudi Garcia » Fanii lui Napoli cer demiterea antrenorului

Frosinone - Napoli  / Sursă foto: Imago Images
Frosinone - Napoli / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 25 septembrie 2023 11:20 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 13:51

Campioana en-titre, Napoli, a remizat alb la Bologna în etapa a cincea din Serie A și se află doar pe locul 7, la 7 puncte în spatele liderului Inter. Fanii napolitani nu mai au răbdare cu Garcia și îi cer lui Aurelio De Laurentiis (74 de ani) îndepărtarea francezului de la club.

Victor Osimhen (24 de ani) a ratat un penalty în minutul 72 în meciul cu Bologna și a fost schimbat în minutul 86 cu Giovanni Simeone (28 de ani). În momentul schimbării, Osimhen s-a certat cu Rudi Garcia (59 de ani), gesticulând nervos în fața antrenorului.

Dragoș Iancu, declarație pentru GSP după accidentarea horror suferită: „Vreau să mă întorc pe teren în 3 luni”
HERMANNSTADT

Este al doilea incident de acest gen pentru Garcia, după ce o situație similară s-a întâmplat săptămâna trecută cu cealaltă vedetă a lui Napoli, Khvicha Kvaratskhelia (22 de ani), în remiza cu Genoa, scor 2-2. Georgianul era schimbat atunci în minutul 89, după ce Napoli reușise să revină de la 2-0 în minutele 76 și 84.

Rudi Garcia a fost numit antrenor la Napoli în această vară, în locul lui Luciano Spalletti (64 de ani). Napoli a bifat în campionat două victorii, două egaluri și o înfrângere, iar stilul de joc aplicat de Garcia îi nemulțumește pe suporteri.

Fanii lui Napoli cer demiterea lui Rudi Garcia» „Dați clovnul ăsta afară!”

Fanii au reacționat pe rețelele de socializare și îi cer lui Aurelio De Laurentiis îndepărtarea lui Garcia de la club cât mai urgent.

• „Dați clovnul ăsta afară!”
  • „Cel mai slab antrenor pe care l-am văzut, până și Gattuso era mai bun decat el”
  • „Dacă mai rămâne Garcia nu prindem nici top 4”
  • „Omul ăsta a pierdut imediat controlul vestiarului, uitați-vă la reacția lui Kvara și la cuvintele lui Osimhen”

Rudi Garcia a sărit în apărarea lui Osimhen după meci: „Și cei mai mari fotbaliști din istorie au ratat penalty-uri”

Rudi Garcia a vorbit după meci despre Osimhen și decizia de a-l schimba: „Și cei mai mari fotbaliști din istorie au ratat penalty-uri. Cât despre ce ne-am spus în momentul schimbării, dar și la final, discuția rămâne în vestiarul nostru. Avem un lot plin de calitate, nu putem juca 90 de minute cu aceiași jucători, mai ales că avem patru meciuri de jucat în nouă zile.”

Garcia a punctat și că ghinionul a fost un factor care a dus la începutul slab de campionat: „Dacă mingea lovește bara, nu reușim să marcăm din penalty, este dificil să câștigăm, chiar dacă am meritat. Așa este fotbalul, cel mai important lucru este performanța echipei, am avut tactici care ne-au funcționat, dar nu suntem complet fericiți pentru că nu am câștigat.

• Articol de Alexandru Stanciu

Diego Simeone, reacție genială după victoria cu Real Madrid: „Mă bucur pentru copiii care vor merge la școală cu tricoul lui Atletico”
ATLETICO - REAL MADRID 3-1
Ciobotariu, incendiar după înfrângerea cu FCSB: „Voi da un restart, nu pot să accept așa ceva! A fost o umilință”
Sepsi - FCSB

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”