INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO Autogol uluitor în Bundesliga! Cum a comis-o portarul lui Bayer Leverkusen

Momentul autogolului semnat de Lucas Hradecky // foto: Captură @ Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 noiembrie 2020 21:59 / Actualizat sambata, 21 noiembrie 2020 22:26

Lucas Hradecky (30 de ani) este autorul unui autogol incredibil consemnat astăzi, în meciul Arminia Bielefeld - Bayer Leverkusen (scor final 1-2) din etapa #8 a Bundesligii.

Bayer Leverkusen a plecat cu toate cele 3 puncte de la Bielefeld, însă a tremurat serios înainte de a le obține. În minutul 47 al întâlnirii, la scorul de 1-0 pentru Bayer, portarul finlandez Lucas Hradecky și-a trimis mingea în propria poartă într-un mod comic.

Hradecky a primit mingea din partea lui Sinkgraven, însă în încercarea de a degaja balonul, a reușit să îl trimită în propria-i poartă! Experimentatul goalkeeper a reușit doar să șteargă mingea, care s-a scurs agonizat în plasa porții.

VIDEO cu autogolul AICI

Bayer Leverkusen, pe #2 în Bundesliga

Din fericire pentru Hradecky, Aleksandar Dragovic a adus victoria pentru echipa lor, cu un gol venit în minutul 88. Cealaltă reușită a lui Bayer îi aparține lui Leon Bailey și a venit în minutul 27 al meciului.

Cu aceste 3 puncte, Bayer a urcat pe locul 2 în Bundesliga și s-a apropiat la un singur punct de liderul Bayern Munchen.

Lucas Hradecky a fost adus de Bayer în vara lui 2018, după 3 ani în care a fost excelent la Eintracht Frankfurt. La momentul transferului la Bayer, valora 12 milioane de euro. Cota sa din prezent este de 8 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.com.

64 de meciuriare Lucas Hradecky în „naționala” Finlandei, alături de care s-a calificat la EURO 2020

Clasament Bundesliga:

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Bayern - Bremen 1-1. Bayern s-a blocat acasă: al doilea pas greșit din acest sezon. Și ce noroc cu Neuer!

Golden Boy! Haaland, ales cel mai bun tânăr al anului în ancheta la care a participat și Gazeta Sporturilor!