INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN

Derapaj rasist în Serie A » AC Milan a ieșit de pe teren, meciul a fost întrerupt

Mike Maignan/ foto Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 20 ianuarie 2024 23:56 / Actualizat duminica, 21 ianuarie 2024 00:22

Meciul Udinese - AC Milan 2-3, din etapa #21 din Serie A, a fost întrerupt din cauza unui derapaj rasist al fanilor gazdă.

Noi incidente rasiste în Serie A. La meciul jucat de Udinese acasă, cu Milan, huliganii gazdelor au recurs la gesturi și jigniri rasiste la adresa lui Mike Maignan (28 de ani), portarul francez al oaspeților.

Manchester United i-a dat lovitura rivalei City » „Transferul” e deja făcut
MANCHESTER UNITED

Derapaj rasist în Serie A, meciul Udinese - Milan a fost întrerupt

Maignan a fost abuzat rasist de la începutul meciului, iar în minutul 34 a luat o decizie drastică. A părăsit terenul, urmat de toți coechipierii lui.

Arbitrul Fabio Maresca a decis să întrerupă meciul. După 7 minute, jucătorii lui AC Milan au hotărât să revină pe gazon, iar partida a continuat. La final, conducerea Serie A a transmis un mesaj pe rețelele de socializare.

„Serie A condamnă toate formele de rasism”, a apărut pe conturile de pe social media ale ligii italiene. „În jocul nostru nu există absolut niciun loc pentru rasism: suntem șocați. Suntem alături de tine, Mike”, a transmis și AC Milan.

AC Milan a revenit pe final și a câștigat cu un gol în prelungiri

În momentul întreruperii, AC Milan conducea cu 1-0, prin golul lui Loftus-Cheek. La revenirea pe teren, jucătorii oaspeți au părut în continuare afectați și au luat un gol repede. Samardzic a punctat în minutul 42. Thauvin a intrat la pauză și a marcat și el pentru Udinese, după o oră de joc, iar meciul părea că se va termina cu victoria gazdelor.

Nu a fost așa, milanezii nu au renunțat și au întors pe final. Jovic a marcat în minutul 83, iar Okafor a adus victoria trupei lui Stefano Pioli în prelungiri, în minutul 90+3, din pasa lui Olivier Giroud.

Mihăilă, prima reacție după al doilea gol la Parma: „Obiectivul e unui singur”
PARMA
RB Leipzig - Leverkusen, victorie spectaculoasă pentru liderul din Bundesliga
Bundesliga

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”