INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANKARAGUCU - GAZIANTEP

Execuție genială a lui Moruțan, sub privirile românilor de la Gaziantep! » Le-a adus aminte turcilor de Hagi

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 18:09 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 19:38

Gaziantep, fosta echipă a lui Marius Șumudică, a fost învinsă de Ankaragucu, scor 3-1, în runda cu numărul #32 a primei ligi din Turcia.

Fosta echipă a lui Marius Șumudică a suferit o nouă înfrângere în campionat. Gaziantep anunța despărțirea de tehnicianul român pe 6 martie.

De ce i-au cerut lui Dani Coman să-și facă bagajele: „Sibiul vrea altceva, nu ce dorea el!” + Mesajul de adio al fostului președinte
HERMANNSTADT

Selcuk Inan i-a luat locul lui Șumudică și a înregistrat o victorie și 3 înfrângeri în cele 4 etape de la preluarea echipei. Eșecul de astăzi a fost al 3-lea la rând pentru Inan pe banca turcilor.

Cu Denis Drăguș, Alexandru Maxim, Deian Sorescu și Florin Niță în echipa de start, Gaziantep a început mai bine meciul de la Ankara. Oaspeții au deschis scorul în minutul 7, prin golul înscris de Marko Jevtovic.

FOTO. Olimpiu Moruțan, pasă de gol superbă împotriva românilor de la Gaziantep

Olimpiu Moruțan, titular la Ankaragucu, a dat tonul revenirii echipei lui. Extrema dreaptă a reușit o pasă de gol superbă la golul prin care Gaziantep a restabilit egalitatea. Aflat la aproximativ 40 de metri de poarta adversă, Moruțan a trimis o minge lungă care a surprins apărarea adversă. La capătul pasei s-a aflat Efkan Bekiroglu, care a preluat, apoi l-a învins pe Florin Niță.

Execuția le-a adus aminte turcilor de Gheorghe Hagi, care a făcut furori în tricoul celor de la Galatasaray între 1996 și 2001.

După pauză, același Bekiroglu a pasat decisiv la golul înscris de Ali Sowe, pentru ca mai târziu să reușească „dubla” și să securizeze victoria celor de la Ankaragucu.

Cu excepția lui Alexandru Maxim, care a fost înlocuit în minutul 79, toți ceilalți români de la Gaziantep au fost integraliști în acest meci. Olimpiu Moruțan a fost schimbat de antrenorul Emre Belozoglu în prelungirile partidei.

5 goluri și 4 pase decisivea reușit Olimpiu Moruțan în 32 de meciuri pentru Ankaragucu

După acest meci, Gaziatep ocupă locul 17, retrogradabil, cu 31 de puncte. De cealaltă parte, Ankaragucu, care este neînvinsă de 3 partide, se clasează pe 12, cu 37 de puncte.

VIDEO. Dumitru Dragomir a comentat o posibilă venire a lui Șumudică pe banca tehnică a giuleștenilor: „Ce să caute în vâltoarea aia? Dacă se duce acum, nu are minte”

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Ce au vrut să facă? Două gafe în aceeași fază în Superliga » Incredibil de unde a ratat fostul atacant de la FCSB!
VOLUNTARI - OȚELUL
Îl cer pe Drăgușin titular: „Să scăpăm de «Mickey Mouse»!” » Rivalul pe post al românului, scos vinovat pentru dezastrul de pe St James' Park: „Trebuie să o spun”
NEWCASTLE - TOTTENHAM 4-0

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”