INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - NAPOLI 1-0

FOTO Juventus - Napoli 1-0 » Torinezii câștigă greu și urcă pe primul loc în Serie A

Juventus - Napoli 1-0 » Torinezii câștigă greu și urcă pe primul loc în Serie A FOTO: Imago +9   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2023 21:01 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 23:47

Juventus a câștigat la limită derby-ul cu Napoli, 1-0, și urcă pentru moment pe primul loc în Serie A.

Formația lui Allegri continuă forma bună din Serie A și ajunge la 11 victorii și a urcat provizoriu pe primul loc. Juventus, victorie la limită cu Napoli Prima repriză a fost una echilibrată. Torinezii au avut posesia, au forțat mai mult în atac, dar Napoli a avut marile ocazii.

Giovanni Di Lorenzo a fost blocat de Szczesny, în minutul 12, iar în minutul 27, Kvaratskhelia, rămas singur cu portarul lui Juventus, a tras peste, de la 11 metri. După pauză, Juventus a dat lovitura.

Fundașul Federico Gatti a punctat în minutul 51, cu o lovitură de cap, stabilind scorul final.

După gol, Juventus nu a mai forțat în atacat și s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului. De partea cealaltă, Napoli a căutat golul egalizator și putea da lovitura prin vedeta Osimeh. Atacantul a marcat în minutul, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Astfel, după 15 meciuri, Juventus are 36 de puncte, cu unul peste Inter, care are un meci în minus. Napoli e pe 5, cu 24 de puncte.