INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Karim Benzema // FOTO: Guliver/GettyImages +45   FOTO
Karim Benzema // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 04 iunie 2023 21:27 / Actualizat duminica, 04 iunie 2023 21:45

Atacantul francez Karim Benzema (35 de ani) a jucat astăzi ultimul meci pentru Real Madrid, în egalul cu Atlhetic Bilbao, 1-1. Urmează să semneze cu Al Ittihad, în Arabia Saudită, pentru 200 de milioane de euro salariu anual!

Ultima etapă din La Liga a însemnat despărțirea lui Benzema de Real Madrid și de „Santiago Bernabeu”, după 14 ani.

Karim Benzema, la ultimul meci pentru Real Madrid

+6 FOTO

Atacantul care va pleca în Arabia Saudită a fost titular pentru Real Madrid și a fost schimbat în minutul 74, după ce cu două minute înainte marcase din penalty, pentru 1-1. Egalul i-a ajutat pe madrileni să nu piardă locul doi, amenințat de Atletico.

În momentul când a fost schimbat cu Modric, Benzema a fost aplaudat în picioare de toți de 80.000 de fani prezenți pe „Bernabeu”, care i-au mulțumit pentru prestațiile din cele 14 sezoane. Karim i-a aplaudat la rându-i, iar imaginile au fost emoționante. Atacantul s-a îmbrățișat cu Ancelotti și a dat mâna cu toți jucătorii de pe bancă.

Ce înseamnă Karim Benzema pentru Real Madrid:

• A venit la Real în 2009, de la Lyon, pentru 35 de milioane de euro;
  • A fost un fotbalist fundamental al Realului în ultimele 14 sezoane, reușind să câștige 25 de trofee cu gruparea blanco;
  • Actualul Balon de Aur are în palmares 5 Ligi ale Campionilor, 5 Campionate Mondiale ale Cluburilor, 4 Supercupe ale Europe, 4 titluri, 3 Cupe ale Regelui și 4 Supercupe ale Spaniei;
  • Karim ocupă locul 5 în topul fotbaliștilor cu cele mai multe prezențe pentru Real (648) și locul doi în ierarhia golgheterilor all-time (354 de goluri).

Karim Benzema merge în Arabia Saudită să finalizeze negocierile cu Al Ittihad

Specialistul în mercato Fabrizio Romano a dezvăluit detalii de la negocierile dintre Benzema și Al Ittihad.

„Karim a fost invitat în Arabia Saudită săptămână viitoare pentru a pune la punct mutarea la Al Ittihad. Dacă totul decurge conform planului, prezentarea oficială va fi făcută de luni încolo, posibil miercuri”, a scris pe Twitter.

Karim Benzema, 34 de ani, a făcut meciul carierei cu PSG, în „optimile” Ligii Campionilor. A reușit un hat-trick în decurs de 17 minute și a calificat-o pe Real Madrid în sferturile de finală, 3-2 la general.
Karim Benzema, 35 de ani, pleacă de la Real Madrid în această vară.
Karim Benzema.
Real Madrid îl vrea pe atacantul lui Chelsea, Kai Havertz (23 de ani), în cazul în care Karim Benzema (35 de ani) pleacă la Al-Ittihad, care i-a propus 400 de milioane de euro pentru doi ani de contract.
Karim Benzema, ofertă-bombă din Arabia Saudită. Foto: Imago Images
+41 FOTO

Barcelona, indestructibilă la fotbal feminin » Al doilea trofeu al Ligii Campionilor din ultimele 3 sezoane! Ce răsturnare în meciul decisiv!

Zlatan Ibrahimovic nu se lasă: pleacă la o echipă cu antrenor mai tânăr decât el!

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!