INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GENK

Kristian Thorstvedt, înlocuitorul lui Ianis Hagi, a marcat la debutul pentru Genk!

Articol de - Publicat luni, 20 ianuarie 2020 13:16

Kristian Thorstvedt, mijlocaşul de 20 de ani adus în această iarnă de la Viking pe același post cu Ianis Hagi, a debutat cu gol în triumful de duminică al lui Genk, 3-0 cu Warengem.

Încă o veste proastă pentru Ianis Hagi, care a mai petrecut un meci întreg pe banca de rezerve la Genk. Un mijlocaş adus în 2020 pe postul lui a debutat cu gol în triumful (3-0) cu Zulte-Waregem și a fost declarat omul meciului de twitterul lui Genk! Nu i-au trebuit decât 23 de minute lui Kristian Thorstvedt, cumpărat cu 1,5 milioane de euro de la Viking, să deschidă duminică scorul: „Sunt foarte fericit. Nici nu puteam visa la mai mult, prima mea reuşită, un meci bun plus trei puncte".

Ianis Hagi, 4 din ultimele 8 pe tuşă

Chiar dacă Ianis a avut nevoie de doar 16 minute să puncteze în campionatul Belgiei, cu Kortrijk, nu a putut să convingă la campioana Belgiei (ajunsă pe locul 6, de play-off) nici cu Mazzu, nici cu noul antrenor Wolf.

În 14 partide din acest sezon de Jupiler League s-a oprit la trei goluri şi patru assisturi în 578 de minute. Din ultimele 8 etape, n-a intrat decât în 4. A oferit două pase decisive, fiind o dată integralist, pe 30 noiembrie!

139 de minutea jucat Ianis Hagi în mai mult de două luni şi jumătate în campionat la Genk