INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUA

rezumat video Nu e Leo Messi, nu e petrecere! Inter Miami a pierdut finala US Open Cup

Inter Miami a pierdut finala US Open Cup. Foto: Instagram

Articol de - Publicat joi, 28 septembrie 2023 09:41 / Actualizat joi, 28 septembrie 2023 09:56

Fără Leo Messi (36 de ani) și Jordi Alba (34), accidentați, Inter Miami a fost învinsă de Houston Dynamo în finala US Open Cup (1-2). „Nu ne-am putut asuma riscul de a-l introduce pe Messi nici măcar pentru câteva minute”, a declarat antrenorul Gerardo „Tata” Martino.

Inter Miami a ratat ocazia de a-și trece în palmares un al doilea trofeu, după Cupa Ligilor. Fără Leo Messi și Jordi Alba, accidentați și aflați în tribună, echipă pregătită de Gerardo „Tata” Martino a pierdut finala US Open Cup, în fața lui Houston Dynamo: 1-2.

Șoc în Serie A: Daniel Boloca a învins-o pe Inter pe „Giuseppe Meazza”
SERIE A

Golul lui Inter Miami a venit prea târziu

Dynamo și-a asigurat un avantaj confortabil încă de la pauză, prin golurile lui Dorsey (24) și Bassi (33, penalty).

Inter a alergat după gol toată repriza secundă, însă l-a reușit abia în prelungiri, prin Josef Martinez (90+2). Prea târziu pentru a mai răsturna situația de pe tabelă.

VIDEO. Rezumatul meciului Inter Miami - Houston Dynamo (1-2)

Gerardo Martino: „Leo Messi nu putea juca nici măcar câteva minute”

„E clar că Messi nu putea să joace, nici măcar pentru câteva minute. Am sperat până în ultima clipă, dar nu ne-am putut asuma riscul”, a comentat antrenorul Gerardo Martino la final.

El a dat însă asigurări că internaționalul argentinian „va reveni înainte de sfârșitul sezonului. Prezența lui în teren va fi decisă de la meci la meci în funcție de feedback-ul pe care-l vom primi de la staff-ul medical”.

Leo Messi are 12 goluri, 5 assist-uri și un trofeu la Inter Miami

La jumătatea lui septembrie, Messi s-a întors de la naționala Argentinei cu o leziune musculară și a ratat trei din ultimele patru meciuri din liga nord-americană. Patru în total, cu finala US Open Cup de joi.

În cele 12 apariții bifate de la transferul la Inter Miami, în această vară, Leo a marcat 12 goluri, a dat 5 assist-uri și a câștigat un trofeu cu noua sa echipă, Cupa Ligilor.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”