INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AMICAL DE LUX

Întâlnire la nivel înalt Leo Messi - Cristiano Ronaldo » Inter Miami și Al-Nassr negociază pentru un meci amical

Messi și Ronaldo

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 septembrie 2023 11:16 / Actualizat vineri, 29 septembrie 2023 11:24

Leo Messi (36 de ani) și Cristiano Ronaldo (38 de ani) se pot duela din nou, în episodul cu numărul 38. Un meci amical între Inter Miami și Al-Nassr ar putea avea loc în această iarnă.

Potrivit AS, o companie internațională de marketing încearcă organizarea unui meci amical între Al-Nassr și Inter Miami, care ar urma să aibe loc în China.

Messi și Ronaldo s-au întâlnit ultima dată la începutul acestui an, în amicalul dintre PSG și starurile lui Al-Nassr și Al-Hilal, câștigat de PSG cu scorul de 5-4. Messi a deschis atunci scorul în minutul 3, iar Ronaldo a reușit o dublă în prima repriză, în minutele 34 și 45+6.

De ce românul care le-a învins pe Inter și Juventus nu va fi convocat de Edi Iordănescu: „Sub nicio formă”
NAȚIONALA

Messi și Ronaldo se află în continuare într-o formă grozavă

Messi a marcat deja 11 goluri în 12 meciuri pentru Inter Miami, dar nu a putut juca din cauza unei accidentări finala US Open Cup, pierdută de Inter Miami cu scorul de 2-1 contra celor de la Houston Dynamo.

Ronaldo este golgheterul campionatului din Arabia Saudită în acest sezon, cu 9 goluri reușite și 4 pase decisive în 7 meciuri.

Messi și Ronaldo s-au întâlnit de 37 de ori în carieră

Messi conduce la capitolul întâlnirilor directe cu Ronaldo, câștigând 17 meciuri, spre deosebire de Ronaldo care a câștigat doar 11. Restul de 9 întâlniri s-au terminat la egalitate.

Messi și Ronaldo au marcat câte 23 de goluri în duelurile dintre cei doi.

Lionel Messi a câștigat 7 Baloane de Aur (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021) și este favorit să câștige și ediția din acest an, după triumful Argentinei de la Campionatul Mondial din 2022.

Cristiano Ronaldo a câștigat de 5 ori Balonul de Aur, în 2008, 2013, 2014, 2016 și 2017.

• Articol de Alexandru Stanciu

Vești bune pentru Ianis Hagi! Titular cu Celta Vigo, lăudat de Marca și Mundo Deportivo: „De la mai puțin la mai mult”
CELTA VIGO - ALAVES 1-1
Barcelona, acuzată oficial de dare de mită. Percheziții la sediul Comisiei Tehnice a Arbitrilor
BARCELONA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”