INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AUSTRIA - GERMANIA

Leroy Sane l-a bruscat pe Phillipp Mwene // sursă foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Leroy Sane l-a bruscat pe Phillipp Mwene // sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 22 noiembrie 2023 10:05 / Actualizat miercuri, 22 noiembrie 2023 10:32

Germania nu se regăsește. Gazda Campionatului European din 2024 a pierdut ambele meciuri amicale din această lună, 2-3 cu Turcia, 0-2 cu Austria. În partida contra austriecilor, vedeta Leroy Sane (27 de ani) și-a pierdut cumpătul și a fost eliminat direct după ce și-a bruscat un adversar.

Germania a schimbat selecționerul, la cârma Die Mannschaft fiind instalat Julian Nagelsmann, dar rezultatele întârzie să apară. Nemții au pierdut ambele amicale din această lună, fiind învinși marți seara de Austria, 0-2, la Viena.

Învins de România, starul lui City a izbucnit: „Au avut o ocazie și au înscris. Noi am avut 5 șanse uriașe!”
ROMÂNIA - ELVEȚIA 1-0

Principalul punct de discuție al meciului a fost cartonașul roșu încasat de Leroy Sane în minutul 49 al partidei.

Leroy Sane, eliminat în Austria - Germania

Ce s-a întâmplat? Jucătorul lui Bayern l-a faultat din spate pe Phillipp Mwene, fundașul stânga al austriecilor. Intrarea lui Sane a fost dură, ceea ce nu i-a picat deloc bine lui Mwene.

+5 FOTO

Austriacul s-a repezit la Sane, pe care l-a și apucat de ceafă. În replică, neamțul s-a ridicat și l-a împins violent pe Mwene, punându-i mâinile pe față.

Arbitrul nu a stat pe gânduri și i-a penalizat pe amândoi, „roșu” direct pentru Sane, cartonaș galben pentru Mwene.

+5 FOTO

În acel moment, scorul era 1-0 după golul lui Sabitzer din minutul 29. Baumgartner a stabilit scorul final, 2-0, în minutul 73.

Unul dintre marii atacanți brazilieni șterge pe jos cu Haaland: „Să le mulțumească colegilor! I-aș fi bătut toate recordurile”

De la ce a pornit scandalul dintre Messi și Rodrygo: „Lașilor”