INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Surpriză mare pe Anfield » Dominată copios de Liverpool, Manchester United a scos eroic un punct

Liverpool - Manchester United/ foto Imago Images +6   FOTO
Liverpool - Manchester United/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 20:25 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 20:43

Liverpool a remizat cu Manchester United, scor 0-0, în derby-ul etapei #17 din Premier League.

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Cele două echipe se aflau în momente total opuse înainte de derby. Liverpool era pe val, căuta victoria ca să termine etapa pe primul loc și sa treacă peste Arsenal, care o bătuse pe Brighton cu 2-0 mai devreme. United, în schimb, era la finalul unei săptamâni groaznice.

+2 FOTO

A pierdut pe Old Trafford cu Bournemouth etapa trecută, scor 0-3, și cu Bayern în Champions League, 0-1. Trupa lui ten Hag a fost eliminată din cupele europene, a terminat pe 4 grupa de Champions League, sub Bayern, Copenhaga și Galatasaray.

Manchester United, dominată copios de Liverpool

Începutul de meci a respectat calculele hârtiei. Cu jucatori precum Evans și Mainoo în primul 11, United a fost dominată copios de Liverpool, care a stat constant în careul advers. Doar norocul și Onana au păstrat scorul alb la pauză. Portarul camerunez a scos o minge de sub bară, la lovitura de cap expediată de Van Dijk.

Nu se mai ascunde! Dan Șucu anunță negocieri în desfășurare pentru două transferuri tari din Superliga: „Da, îi vreau la Rapid!”
RAPID

Liverpool a continuat să preseze, însă elevii lui Klopp au fost neispirați la ultima pasă. Până în minutul 31, United intrase o singură dată în careul lui Liverpool, în timp ce „cormoranii” duseseră mingea de 18 ori în careul lui Onana.

Manchester United a avut o singură ocazie cu Liverpool

Repriza a doua a fost ceva mai echilibrată, United a existat și ea pe teren. Hojlund a ratat o ocazie rarisimă, a tras în Allison cu dreptul, rămas singur cu portarul brazilian. Arnold a fost aproape de gol la poarta cealaltă, a tras superb din afara careului, însă a dat prea mult efect balonului, care a ocolit de puțin poarta lui Onana.

Jucătorul lui Manchester United nici nu s-a obosit sa mai plonjeze, a ramas blocat pe centrul porții. Liverpool a cerut și un penalty, mingea l-a lovit în mâna pe Shaw în careu, însă îi sărise din picior și arbitrul nu a dat lovitura de la 11 metri.

United a terminat meciul cu om în minus, Dalot a fost eliminat de Michael Oliver pentru proteste vehemente. Liverpool nu a mai avut timp să profite, rămăseseră doar două minute din derby, și a căzut pe locul 2.

Cu victoria 2-0 cu Brighton, Arsenal urcă pe primul loc, cu 39 de puncte, cu unul peste Liverpool. United e pe 7, cu 28 de puncte

Clasamentul din Premier League

FINAL. Liverpool - Manchester United 0-0

• Click AICI pentru statistici
  • Liverpool a dominat clar prima jumătate de oră, a stat constant în terenul lui United, care a trecut rar de jumătatea terenului. Van Dijk a avut o mare ocazie în mintul 29, cu capul, după un corner. A fost blocat cu greu de Onana. Până în minutul 31, oaspeții au intrat o singură dată în careul „cormoranilor”
  • Asaltul lui Liverpool s-a mai domolit în startul reprizei secunde. Primul șut pe poartă din repriza a doua a venit în minutul 64
  • Arnold a avut o ocazie uriașă, a tras cu efect din afara careului, balonul a trecut la câțiva centimetri de bară. Onana rămăsese pe centrul porții

+2 FOTO

Liverpool - Manchester United, echipele de start:

Liverpool: Allison - Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Tsimikas - Szoboszlai, Endo, Gravenberch - Salah, Nunez, Diaz
Rezerve: Adrian, Bradley, Elliot, Gakpo, J. Gomez, Jones, Kelleher, McConnell, Quansah
Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester United: Onana - Dalot, Evans, Varane, Shaw - Mainoo, McTominay, Amrabat - Antony, Hojlund, Garnacho
Rezerve: Bayindir, Gore, Kambwala, Mejbri, Pellistri, Rashford, Reguilon, Van de Beek, Wan-Bissaka
Antrenor: Erik ten Hag

• Ten Hag a ales niște nume surprinzătoare pentru echipa de start. Mainoo, un mijlocaș de 18 ani, joacă în fața lui Liverpool doar al treilea lui meci din Premier League. În atac, Rashford a fost lăsat pe bancă, preferat în locul lui a fost Garnacho

Stadion: Anfield
Arbitru: Michael Oliver

VIDEO. Match Preview Liverpool - Manchester United

Vezi și alte știri:

Anunț bombă în presa spaniolă: Radu Drăgușin, aproape de un acord cu Barcelona!
BARCELONA
Dan Șucu îi „suflă” una dintre țintele rivalei FCSB » Oferă 1 milion de euro pentru jucătorul dorit cu insistență de Gigi Becali
TRANSFER

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”