INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRAZILIA

VIDEO+FOTO Debut senzațional, Luis Suarez! Hattrick într-o repriză la Gremio, cum nu mai reușise de 10 ani

Debut senzațional, Luis Suarez. Foto: Twitter @LuisSuarez9

Articol de - Publicat miercuri, 18 ianuarie 2023 14:06 / Actualizat miercuri, 18 ianuarie 2023 14:14

Luis Suarez (35 de ani) a înscris trei goluri în 37 de minute la Gremio Porto Alegre, cucerind Supercupa statului Rio Grande do Sul: 4-1 cu Sao Luiz.

Atacantul uruguayan rămâne competitiv. Pe 24 ianuarie, uruguayanul împlinește 36 de ani și continuă să joace, să înscrie. A realizat că nu mai poate în Europa, s-a întors în America de Sud pentru finalul carierei.

+3 FOTO

Luis Suarez, prezentat în fața a 50.000 de fani

După Groningen, Ajax, Liverpool, Barcelona și Atlético Madrid, s-a întors în vara lui 2022 acasă, la Nacional Montevideo, unde a debutat în fotbalul profesionist, cucerind încă două titluri: Clausura și campionatul în Uruguay.

Șase luni mai târziu, a plecat în Brazilia, la Gremio Porto Alegre. Pe 31 decembrie, a semnat un contract pe doi ani, a fost prezentat pe 5 ianuarie, în fața a 50.000 de fani. Și tot pe Arena do Gremio a debutat.

531 de goluria înscris Luis Suárez în carieră la club și naționala celestă (884 de meciuri)

VIDEO. Luis Suarez, hattrick într-o repriză la Gremio

Luis Suarez, ca la Liverpool, în 2013

Marți seară, primul meci, prima victorie, primul trofeu. Recopa Gaúcha, Supercupa statului Rio Grande do Sul. Gremio a învins cu 4-1 pe Sao Luiz, Suarez fiind MVP până la pauză.

Trei goluri în 37 de minute: lob peste portar, alt duel unu-la-unu câștigat cu goalkeeperul advers, voleu imparabil!

„Pistolarul” nu mai reușise un hattrick într-o repriză din decembrie 2013, de la Liverpool - Norwich, în Premier League!

23 de trofeea cucerit atacantul în 17 ani cu echipele de club și selecționata Uruguayului

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

„United se vinde până la finalul sezonului” » Unul dintre cei mai bogați britanici participă la licitație