INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY

FOTO Superstarul lui City l-a enervat pe Guardiola: „Trebuie să se controleze” + Nu va juca împotriva lui Arsenal

Pep Guardiola/ foto: Imago Images +8   FOTO
Pep Guardiola/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 23 septembrie 2023 20:33 / Actualizat sambata, 23 septembrie 2023 21:17

Manchester City a câștigat cu Nottingham Forest, scor 2-0, dar l-a pierdut pe Rodri, eliminat pentru un gest nesportiv. La finalul partidei, mijlocașul spaniol a fost certat de antrenorul Pep Guardiola.

Pentru prima dată în carieră, potrivit Marca, Rodri a văzut cartonașul roșu. Mijlocașul lui City a fost eliminat în minutul 46 al meciului cu Forest, după ce s-a înfipt cu mâinile în gâtul lui Gibbs-White, după un conflict pe teren.

Rodri l-a strâns de gât pe Gibbs-White

Deși City a câștigat cu Nottingham, pierderea lui Rodri este mare. Pentru că a fost eliminat pentru un gest nesportiv, va sta pe tușă 3 meciuri. Ratează duelurile cu Newcastle (Cupa Ligii, 27 septembrie), Wolves (Premier League, 30 septembrie) și Arsenal (Premier League, 8 octombrie).

Pentru prima dată în 93 de ani » Noua senzație din La Liga a mai năucit un adversar și scrie istorie
LA LIGA

Pep Guardiola: „Rodri trebuie să se controleze”

Pentru că este o piesă vitală în angrenajul lui Manchester City și absența lui se va simți, Rodri nu a scăpat de criticile lui Guardiola, care i-a transmis ibericului că ar trebui să își stăpânească emoțiile pe teren.

„Rodri trebuie să se controleze, să își stăpânească emoțiile. Asta trebuie să facă. Eu pot lua galben, Rodri nu poate, pentru că el trebuie să joace, eu nu joc. Jucătorii trebuie să aibă mai multă grijă”, a declarat Guardiola, potrivit Daily Mail.

Manchester City - Nottingham/ foto: Imago Images
+4 FOTO

Guardiola: „Am fost fantastici”

Pep Guardiola a vorbit și despre meci și și-a lăudat echipa pentru prestație. City conducea cu 2-0 după 14 minute, prin golurile marcate de Foden și Haaland.

„A fost un meci excepțional în prima repriză. A fost excepțional și modul cum am rezistat în repriza a doua, pentru că vreo 52 de minute am jucat în 10 oameni.

Nu a fost ușor, dar am fost fantastici. Cred că modul în care am jucat în prima repriză e incredibil, am întâlnit un adversar dificil, cu jucători de mare viteză și foarte buni fizic”, a declarat Pep Guardiola.

Veste mare pentru Real Madrid înainte de „El Derbi” » E apt de joc și gata de spectacol: „Risc ZERO. Este deja istorie”
SPANIA
Bayern și-a demolat adversara în Bundesliga » Uraganul Kane a contribuit la 5 goluri