INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ANGLIEI

VIDEO + FOTO Manchester United, victorie și calificare în „sferturile” de finală din Cupa Angliei » Tottenham și Southampton, eliminate de formații din eșaloanele inferioare

Manchester United s-a impus, miercuri seară, pe teren propriu, scor 3-1, în fața lui West Ham United, într-o partidă din faza „optimilor” de finală din Cupa Angliei. Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 02 martie 2023 09:21 / Actualizat joi, 02 martie 2023 09:59

Echipă de titlu, staff de „B” » FCSB va fi condusă de pe bancă, în următoarele 4 meciuri de Liga 1, de doi antrenori cu CV ZERO
FCSB - PETROLUL

După o primă repriză slabă făcută de ambele echipe, partea a doua a meciului a adus un gol încă din primele 10 minute. În minutul 54, oaspeții au deschis scorul prin Said Benrahma. Emerson i-a pasat algerianului în interiorul careului, iar acesta a șutat în vinclul stâng al porții, fără șansă pentru David de Gea.

VIDEO. Rezumat: Manchester United - West Ham United 3-1

În minutul 72, Manchester United a marcat prin Casemiro, cu o lovitură de cap, dar reușita brazilianului a fost anulată pe motiv de offside. Doar 3 minute mai târziu, „diavolii roșii” au reușit să egaleze. Bruno Fernandes a centrat din corner, iar Nayef Aguerd a trimis mingea în proprie poartă.

Trupa de pe Old Trafford a tranșat soarta partidei în ultimele minute ale meciului. Mai întâi, argentinianul Alejandro Garnacho l-a învins pe Alphonse Areola cu un șut plasat, la colțul lung, de la 14 metri, în minutul 90.

Brazilianul Fred a închis tabela în minutul 90+5. Wout Weghorst, atacantul lui Manchester United, a recuperat balonul, i-a pasat sud-americanului, care a șutat pe centrul porții din 12 metri.

Două surprize în Cupa Angliei: Tottenham Hotspur, eliminată de Sheffield United. Southampton, de Grimsby

Seara de miercuri a adus două surprize în cea mai veche competiție fotbalistică din lume. Tottenham Hotspur și Southampton, două formații de Premier League, au fost eliminate de echipe din eșaloanele inferioare ale fotbalului englez.

Mai întâi, Tottenham Hotspur s-a văzut out din competiție după ce a pierdut pe terenul celor de la Sheffield United, locul secund în liga a doua. Londonezii au fost învinși cu scorul de 0-1, grație reușitei semnate de Iliman Ndiaye în minutul 79.

De cealaltă parte, Southampton a cedat, pe teren propriu, scor 1-2, în fața lui Grimsby, locul 16 în liga a patra engleză. Pentru „sfinți„ a marcat Caleta Car, în minutul 65. Pentru oaspeți, Gavan Holohan a reușit o „dublă”, în minutele 45+1 și 50.

În cel de-al patrulea meci al serii, Burnley, primul loc în Championship, s-a impus, pe teren propriu, scor 1-0, în fața lui Fleetwood, formație de pe poziția a 11-a din liga a treia engleză.