INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTO - AROUCA 1-1

VIDEO + FOTO „Alo, a fost penalty?” » Fază rar întâlnită, la meciul lui Porto: „centralul” a vorbit la telefon pe gazon

Pe finalul partidei Porto - Arouca 1-1, „centralul” Miguel Nogueira a fost nevoit să vorbească la telefon cu cei din camera VAR.

Articol de - Publicat luni, 04 septembrie 2023 21:14 / Actualizat luni, 04 septembrie 2023 21:49

Porto - Arouca 1-1, în etapa #4 din campionatul Portugaliei, va rămâne în istorie, și nu pentru ce au reușit fotbaliștii pe teren, ci din cauza arbitrajului. Pe finalul partidei, „centralul” Miguel Nogueira a fost nevoit să vorbească la telefon cu cei din camera VAR.

Ce s-a întâmplat? În minutul 90, Porto a primit un penalty controversat, după ce Taremi a căzut în careu. Pentru că monitorul de la marginea terenului nu a funcționat, din cauza unei erori tehnice, „centralul” a primit un telefon pentru a vorbit cu arbitrii din camera VAR.

Miguel Nogueira a vorbit la telefonc u cei din camera VAR/ foto: captură Twitter

Aceștia i-au explicat faza, iar Nogueira a decis să nu acorde penalty în cele din urmă.

Jurnaliștii de la ziarul de casă al Barcelonei, șocați de un transfer din România: „Suprarealist! Cel mai ciudat din istoria fotbalului”
TRANSFER

VIDEO. Porto a egalat în minutul 19 al prelungirilor cu Arouca

Meciul de pe Dragao a pus la încercare arbitrajul încă din start. Taremi a deschis scorul cu capul, iar reușita a fost inițial validată. După ce s-au tras liniile în camera VAR, s-a constatat că atacantul era în ofsaid.

Surpinzător, pe fondul unei dominări clare a lui Porto, Arouca a deschis scorul. Cristo a trimis o torpilă la colțul scurt din careu și i-a redus la tăcere pe suporterii de pe Dragao.

În minutul 90 a venit faza controversată cu arbitrul Nogueira în prim-plan. Decizia finală a venit greu, abia după ce s-a constatat problema tehnică a monitorului și după discuția la telefon cu cei din camera VAR.

„Centralul” a acordat 17 minute de prelungiri, însă Porto a egalat după expirarea acestora, în minutul 90+19. Evanilson a înscris din apropiere, în urma unei faze fixe.