INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

„Mister Penalty” Diakhaby, coșmarul Valenciei: „Ne-a costat puncte și eliminarea din Ligă”

Mouctar Diakhaby, Valencia // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 13 iunie 2020 12:23

Francezul Mouctar Diakhaby (23 de ani), fundașul central al Valenciei, a provocat trei penalty-uri în două meciuri. Ultimul vineri, în al 7-lea minut de prelungire, în Valencia - Levante (1-1).

La ultimul meci jucat în LaLiga înaintea întreruperii sezonului, Valencia făcuse 1-1 cu Alavés, pe 6 martie. Vineri, la prima partidă după reluarea campionatului, tot 1-1, în derby-ul orașului, cu Levante.

Vinovat, cel supranumit „Mister Penalty”. Francezul Mouctar Diakhaby. După ce Rodrigo a deschis scorul (89) și se părea că „liliecii" nu mai pot scăpa victoria, fundașul central a făcut un fault chiar pe linia careului mare (decis de VAR) și Melero a egalat în al 8-lea minut de prelungire.

Penalty-ul provocat de Mouctar Diakhaby în Valencia - Levante

Diakhaby nu este la prima eroare

Nu era prima eroare a lui Diakhaby. Pe 10 martie, în returul „optimilor” Champions League, a provocat două lovituri de pedeapsă. Și Valencia a pierdut încă o dată în fața Atalantei (3-4, după 1-4 în tur).

Albert Celades, un antrenor care nu obișnuiește să-și critice jucătorii, nu l-a cruțat pe Diakhaby: „Asemenea greșeli sunt dificil de acceptat. Ne-au costat puncte, locuri în clasament și eliminarea din Ligă”.

VIDEO. Stadionul Santiago Bernabeu, casa lui Real Madrid, este în curs de modernizare

Citește mai multe știri despre La Liga:

Sevilla - Betis 2-0. „Doar fanii au lipsit” din derby-ul Sevillei, care a marcat revenirea La Liga

Anunț major din partea președintelui La Liga: „În 15 zile vom încerca să aducem fanii la stadion!”

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”