INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - ATALANTA 4-1

NAPOLI - ATALANTA 4-1. VIDEO + FOTO Lecție de fotbal predată de Gattuso! Napoli a urcat pe podium în Serie A

Napoli a reușit o repriză de vis în duelul cu Atalanta, marcând 4 goluri din 12 șuturi trimise pe spațiul porții. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 octombrie 2020 17:02 / Actualizat sambata, 17 octombrie 2020 19:32

Napoli a învins-o pe Atalanta, scor 4-1. Formația lui Gattuso a marcat toate golurile în prima repriză.

Napoli - Atalanta, derby spectaculos în Serie A

Atalanta, cea mai ofensivă formație din Italia, începea etapa din postura de lider. Câștigase primele 3 meciuri și avea un golaveraj de 13-5. A fost luată însă prin surprindere de strategia gândită de Gattuso.

Napoli a început un pressing avansat, iar deschiderea scorului a venit în minutul 23, Mexicanul Hirving Lozano a trimis mingea în poarta goală, din 6 metri. Tot el a dublat avantajul în minutul 27, cu un șut plasat, de la 15 metri.

+4 FOTO

Cea mai frumoasă reușită a partidei a venit în minutul 30, de la Politano. Mijlocașul italian a tras necruțător, cu stângul, din afara careului. Victor Osimhen, starul transferat pe bani grei în această vară, a semnat primul gol în Serie A, în minutul 43, chiar dacă a alunecat în momentul execuției. Golul de onoare al bergamascilor a fost semnat de atacantul olandez Sam Lammers, în minutul 69.

12șuturi pe spațiul porții a expediat Napoli în prima repriză

Napoli și Atalanta, ambele pe podium

În urma acestui rezultat, Napoli acumulează 8 puncte și urcă provizoriu pe podiumul din Serie A. Atalanta ocupă în continuare locul secund, cu 9 puncte.

Clasament Serie A

Napoli - Atalanta 4-1

• Au marcat: Lozano '23'27, Politano '30, Osimhen '43 / Lammers '69

Un fost câștigător de Champions League cu Liverpool a ajuns în faliment și își vinde medaliile! Cât cere pentru pentru titlul european

SERIE A. Al cincilea pozitiv la Parma! Se amână meciul cu Udinese?