INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRECIA

Olympiakos - PAOK 2-4 » Echipa lui Răzvan Lucescu și-a zdrobit rivala și s-a apropiat la un punct de podium

PAOK
PAOK Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 05 noiembrie 2023 21:49 / Actualizat duminica, 05 noiembrie 2023 22:07

PAOK s-a impus pe terenul marii rivale, Olympiakos, cu scorul de 4-2. Echipa lui Răzvan Lucescu a dominat autoritar derby-ul și a condus cu 4-0, primind cele două goluri pe finalul partidei. Cu acest succes, PAOK s-a apropiat la doar un punct de locurile 2 și 3, ocupate de Olympiakos și AEK Atena.

FINAL. Olympiakos - PAOK 2-4

• Au marcat: Fortounis '86, Masouras '90+8 / Zivkovic '39, Thomas (Pen.) '54, '66, Ozdoev '78

PAOK a deschis scorul în minutul 38 prin Andrija Zivkovic (27 de ani), care a marcat din interiorul careului cu un șut pe mijlocul porții. Echipa lui Răzvan Lucescu a dublat avantajul în minutul 56 prin Brandon Thomas (28 de ani) care a transformat un penalty.

Thomas a reușit dubla 9 minute mai târziu când a trimis din apropiere mingea în plasă, după ce a preluat mingea în interiorul careului.

Magomed Ozdoev (31 de ani) a dus scorul la 4-0 în minutul 78 după ce a trimis mingea în poartă din apropiere, dar VAR a avut nevoie de 5 minute pentru a valida golul, după o poziție suspectă de ofsaid.

Olympiakos a redus din handicap pe final prin golurile marcate de Konstantinos Fortounis (31), din minutul 86 și Georgios Masouras, din minutul 8 al prelungirilor.

Olympiakos - PAOK, echipele de start:

Olympiakos (4-2-3-1): Paschalakis - Quini, Porozo Vernaza, Retsos, Rodinel - Camara, Hezze - Podence, Alexandropoulos, Fortounis - El Kaabi
Rezerve: Tzolakis, Vrousai, Solbakken, Scarpa, Ntoi, Masouras, Jovetic, Carvalho, Biel
Antrenor: Diego Martinez

PAOK (4-2-3-1): Kotarski - Kedziora, Sastre, Koulierakis, Baba - Ozdoev, Meite - Zivkovic, Murg, Taison - Thomas
Rezerve: Z.Zivkovic, Tzimas, Tsingaras, Troost-Ekong, Schwab, Rafa, Michailidis, Konstantelias, Despodov
Antrenor: Răzvan Lucescu

Vezi și alte știri:

Bănel Nicoliță mizează pe un fotbalist-surpriză în derby-ul FCSB - Rapid: „Am mare încredere în el”
FCSB - Rapid
Alexandru Bourceanu trage un semnal de alarmă după ce a devenit campion mondial la minifotbal: „Să vedeți ce condiții sunt la Izvorani”