INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AUSTRIA

Cât ghinion pentru pacientul austriac! Un fost adversar al României a suferit a treia ruptură de ligamente încrucișate în ultimii 5 ani!

Sasa Kalajdzic a spus adio acestui sezon / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 20 februarie 2024 15:44 / Actualizat marti, 20 februarie 2024 16:22

Sasa Kalajdzic (26 de ani) s-a accidentat grav duminică la genunchiul drept, în startul partidei cu Freiburg (3-3), și a încheiat stagiunea! Austriacul de 2,00 metri al lui Eintracht Frankfurt, cu 19 selecții și 4 goluri în națională, a mai avut două operații la genunchiul celălalt, în iulie 2019 și septembrie 2022.

Probabil unul dintre cei mai ghinioniști fotbaliști din istorie este un austriac, pe care România l-a avut adversar pe 14 octombrie 2020, în meciul de la Ploiești (0-1) din Liga B, grupa 1 a Ligii Națiunilor. Sasa Kalajdzic, intrat la oaspeți în minutul 90, în locul lui Gregoritsch, s-a accidentat grav din nou.

Federația slovacă i-a impus trei condiții pentru a-l lăsa la Napoli » Ce este obligat să facă Francesco Calzona
ADVERSARI EURO 2024

S-a întâmplat duminică, la Freiburg, unde echipa sa, Eintracht Frankfurt, a remizat (3-3), iar atacantul de 2,00 m s-a lovit rău la genunchi și a fost înlocuit în minutul 11. Stafful medical a constatat că are ruptură de ligament încrucișat anterior!

Kalajdzic a prins doar 394 de minute într-o lună și jumătate

Accidentarea va necesita o intervenție chirurgicală și îi va pune capăt prematur stagiunii la Frankfurt, în care a evoluat 394 de minute, reușind un gol și două pase decisive în cele 19 apariții bifate.

Va fi a treia operație în decurs de cinci ani, tot la ligamentele încrucișate, primele două făcându-le însă la piciorul celălalt!

Kalajdzic abia de fusese împrumutat pe 7 ianuarie de la Wolverhampton până pe 30 iunie 2024. În prima parte a sezonului, Sasa își trecuse în cont 13 partide cu 4 goluri marcate în Premier League și-n Cupa Ligii Angliei.

159 de meciuri a stat Sasa Kalajdzic pe tușă din cauza accidentărilor!

Pe lângă aceste accidentări la genunchi, Kalajdzic a mai trecut și printr-o operație la umăr în august 2021, o fractură de metatarsian în martie 2018 plus o altă ruptură de ligament syndesmotic la gleznă.

537de zile a lipsit de pe gazon Sasa Kalajdzic, în urma celor două operații la genunchiul stâng. Acum atacantul austriac se pregătește de o nouă absență lungă

În total, a ratat, potrivit Transfermarkt.de, 159 de meciuri la echipele pentru care a evoluat, Admira Wacker, Stuttgart, Wolverhampton și Eintracht Frankfurt.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

Dan Petrescu, calificat în „sferturile” Ligii Campionilor Asiei » Ce a făcut astăzi echipa antrenată de „Bursuc”