INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MAN CITY - MAN UNITED 3-1

Reverența lui Pep Guardiola, după victoria cu United: „E cel mai bun din Premier League!”

Antrenorul Pep Guardiola (53 de ani) consideră că extrema dreaptă Phil Foden este cel mai bun jucător din Premier League. foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 03 martie 2024 20:23 / Actualizat duminica, 03 martie 2024 21:04

Manchester City a învins-o pe Manchester United, scor 3-1, în runda #27 din Premier League și s-a apropiat la un singur punct de primul loc, ocupat de Liverpool.

Antrenorul Pep Guardiola (53 de ani) consideră că extrema dreaptă Phil Foden este cel mai bun jucător la ora actuală din Premier League.

De necrezut! Erling Haaland, autorul „celei mai diabolice ratări din istorie”: „Incredibil, n-am mai văzut la acest nivel!”
PREMIER LEAGUE

„Cetățenii” au fost conduși la pauză, scor 0-1, dar dubla lui Foden a răsturnat scorul. Haaland a marcat și el în ar 3-lea succes consecutiv reușit de City în fața marii rivale.

Imediat după meci, Pep Guardiola l-a ridicat în slăvi pe Phil Foden. Ibericul a spus că englezul este cel mai bun fotbalist din Premier League.

Pep Guardiola, îl elogiază pe Phil Foden, după victoria cu Manchester United: „Este cel mai bun jucător din Premier League în acest moment”

„În prima repriză ne-am grăbit. Manchester United este o echipă foarte bună pe tranziție și te pedepsește daca îi lași spații.

În repriza a doua, toate lucrurile au mers în direcția pe care ne-am dorit-o. Phil Foden ne-a ajutat foarte mult, este un fotbalist foarte talentat, este mult mai matur, acoperă multe zone în teren. Are o mentalitate bună, este cel mai bun jucător din Premier League în acest moment. Iubește să joace fotbal și să se antreneze.

Nu putem controla ce fac Liverpool sau Arsenal, știm doar ce avem noi de făcut. În acest moment, avem mai multe puncte decât aveam sezonul trecut după tot atâtea meciuri. O să o luăm pas cu pas și sperăm să fim campioni pentru a ne face fericiți suporterii din întreaga lume”, a spus Pep Guardiola, la finalul meciului.

În actuala stagiune, Foden a jucat 40 de meciuri pentru City în toate competițiile, reușind 18 goluri și 10 pase decisive.

De la debutul din 2016, englezul a adunat 256 de partide, 76 de goluri și 51 de pase decisive în tricoul „cetățenilor”.

110 milioane de eurovalorează Phil Foden, potrivit transfermarkt.com

VIDEO. Pep Guardiola a comentat plecarea lui Jurgen Klopp de la Liverpool: „Premier League îi va simți lipsa. Sper să luăm cina împreună cândva”

Nebunie la Atletico Madrid - Betis: portarul a intrat în istorie în nici 20 de minute! » Autogolul a fost doar începutul
ATLETICO MADRID - BETIS 2-1
Imaginile weekendului în Europa: liderul ultrașilor i-a aliniat pe antrenor și jucători pe gazon, după umilitorul 0-6!