INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA 0-4

Cifrele care arată dezastrul de pe „Bernabeu” » Gavi a reușit în 19 minute ceea ce jucătorii Realului nu au putut face tot meciul

Gavi
Gavi Foto: imago

Articol de GSP - Publicat luni, 21 martie 2022 10:35 / Actualizat luni, 21 martie 2022 11:20

Barcelona a demolat-o pe Real Madrid chiar la ea acasă, pe „Santiago Bernabeu”, în etapa #29 din La Liga, scor 4-0.

Barcelona a reușit duminică seară să întrerupă seria de 5 succese consecutive ale Realului în El Clasico, în urma unei prestații senzaționale. Catalanii au dominat pe toată durata partidei și au reușit să marcheze 4 goluri pe terenul lui Real Madrid.

Imaginile bucuriei catalane » Cum au sărbătorit fotbaliștii Barcelonei după victoria fantastică în fața lui Real Madrid
REAL MADRID - BARCELONA 0-4

Catalanii au fost net superiori la toate capitolele în fața elevilor lui Carlo Ancelotti, iar în repriza secundă, puștiul Gavi a reușit în doar 19 minute ceea ce Modric, Kross sau Casemiro nu au putut realiza în tot meciul.

Intrat pe teren în minutul 71, mijlocașul de 17 ani a avut 5 dueluri câștigate, mai multe decât orice alt jucător al lui Real Madrid în 90 de minute.

Fiecare copil vrea să joace pe «Bernabeu» și să fie la înălțime. Am făcut un meci mare încă din primul minut, am avut mingea pe întreaga durată a partidei. Puteam marca mai mult, dar în final a fost un rezultat foarte bun.

-Gavi, FC Barcelona

40.000.000de euro este cota lui Gavi, potrivit transfermarkt

Xavi, în extaz după Real Madrid - Barcelona 0-4: „Este o victorie de grup, o victorie de echipă, o victorie de familie”

„E o zi de bucurie pentru suporterii Barcelonei. Puteam da mai multe goluri. Nu ne așteptam să le fim superiori chiar la Madrid. Ei au avut o săptămână de odihnă, noi am ajuns vineri din Turcia. Am făcut un meci spectaculos, sunt foarte mulțumit. Am fost superiori fără îndoială, jocul și rezultatul îmi oferă o mare satisfacție și un zâmbet larg, dar trebuie să continuăm să muncim și să rămânem umili.

Pe lângă faptul că sunt antrenor, simt ceva pentru acest club. Cred că este cel mai bun club din lume. Mă bucur foarte mult pentru jucători, au demonstrat că sunt fotbaliști grozavi și înseamnă mult. Sunt începător ca antrenor și victoria cu 4-0 îmi dă foarte multă încredere. Barcelona trebuie să continue să joace astfel.

Nu am nevoie de nicio glorie, este mai bine ca jucătorii și Barcelona, în general, să o aibă. Este o victorie de grup, o victorie de echipă, o victorie de familie. Vreau glorie pentru familia Barcelonei. Sunt aici pentru asta”, a declarat Xavi potrivit Mundo Deportivo.