INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Pierdere imensă pentru Real Madrid » Jude Bellingham s-a accidentat și ratează meciuri cruciale pentru „galactici”! Cât va lipsi starul britanic

Jude Bellingham, părăsind terenul din cauza accidentării din meciul cu Girona / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 11 februarie 2024 15:29 / Actualizat duminica, 11 februarie 2024 15:31

Real Madrid a încasat o lovitură grea. Jude Bellingham (20 de ani), cel mai bun jucător al liderului din La Liga, s-a accidentat și va rata cu siguranță următoarele trei meciuri oficiale ale „Los Blancos”.

Bellingham va lipsi la partida tur din optimile Champions League din deplasare cu RB Leipzig (13 februarie), la derby-ul local din campionat, tot din deplasare, cu Vallecano (18 februarie) și la jocul de pe teren propriu de pe Santiago Bernabeu cu Sevilla (25 februarie).

Jude Bellingham, indisponibil pentru cel puțin două săptămâni

„În urma testelor medicale de astăzi (miercuri, 11 februarie) efectuate de Jude Bellingham, sub coordonarea staffului medical al lui Real Madrid, s-a constatat că jucătorul a fost diagnosticat cu o entorsă la glezna stânga. Recuperarea sa va fi monitorizată”, este comunicatul oficial emis de Real Madrid.

Motivul pentru care Drăgușin nu joacă la Tottenham » Detalii din interior: „Dacă voia asta, rămânea la Genoa”
ANGLIA

Marca a anunțat că durata accidentării lui Jude Bellingham va fi de cel puțin două săptămâni. Internaționalul englez a părăsit terenul în meciul cu Girona (câștigat de Real cu 4-0) în minutul 57, când a fost înlocuit cu Brahim Diaz, în urma unui duel cu Pablo Torre.

20 de goluriși 8 pase de gol a reușit Jude Bellingham pentru Real Madrid în 29 de meciuri oficiale

Real Madrid i-a predat fotbal Gironei

Real Madrid, liderul din La Liga, nu a avut nicio emoție cu Girona, locul 2, revelația acestui sezon. Și s-a impus categoric, 4-0, în duelul cel mai important al etapei a 24-a din La Liga.

Real Madrid și Girona, primele două clasate din La Liga, s-au confruntat pe „Santiago Bernabeu”, în ceea ce se anunța o partidă extrem de interesantă. Dar catalanii nu au putut să le țină piept gazdelor și au suferit a doua înfrângere din acest sezon. Precedenta a fost tot cu Real, 0-3, în tur.

Madrilenii au avut parte de o primă repriză excelentă, marcând de două ori. După 6 minute, Vinicius a deschis scorul, cu un șut incredibil, de la 20 de metri. După alte 30 de minute, brazilianul a trecut în rol de servant. I-a pasat spectaculos lui Bellingham, cu exteriorul, iar englezul l-a depășit pe portarul advers și a făcut 2-0.

După pauză, tot „Los Blancos” au controlat jocul, iar, în minutul 54, Bellingham a făcut 3-0. După alte 7 minute, Rodrygo a stabilit scorul final, tot dintr-o pasă a lui Vinicius. În prelungiri, Real putea face 5-0, dar Joselu a trimis în bară, din penalty.

VIDEO Courtois se antrenează intens la Real Madrid

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”