INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERBIA

Rezultat halucinant în Serbia » Liderul Partizan, demolat pe teren propriu de fosta adversară a celor de la FCSB

Partizan Belgrad, liderul primei ligi din Serbia, a pierdut categoric meciul disputat pe teren propriu contra lui TSC (Backa Topola), scor 0-4, în runda cu numărul 16 a primei ligi.

Articol de - Publicat sambata, 25 noiembrie 2023 21:42 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 22:08

Partizan n-a mai cucerit titlul în Serbia din 2017, iar sezonul trecut a avut un parcurs de dat uitării, doar locul 4. Instalarea lui Igor Duljaj pe banca tehnică a adus revirimentul dorit.

Eșecul cu Voluntari zdruncină lucrurile la Farul » Primele măsuri anunțate de Gică Popescu
Voluntari - Farul 4-2

Alb-negrii avea 13 victorii și o remiză în primele 14 runde ale noii stagiuni, dar astăzi au suferit un eșec umilitor.

Partizan, umilită în prima ligă a Serbiei

TSC, vicecampioana en-titre, a predat o adevărată lecție pe arena lui Partizan. Aleksandar Cirkovic a deschis scorul la prima acțiune de poartă, iar Nemanja Stojic a dublat avantajul după doar 10 minute.

Milan Radin a mai punctat o dată înaintea pauzei, pentru un neverosimil 0-3.

Gazdele nu s-au trezit nici în partea secundă, un singur șut expediat pe spațiul porții adverse. Golul a venit tot în poarta lui Jovanovic. Uros Milovanovic a marcat în minutul 50, moment în care fanii au început să părăsească arena.

VAR-ul i-a salvat pe cei de la Partizan de o umilință și mai mare, anulând reușita lui Pantovic din final.

Partizan rămâne lider și după eșecul de astăzi, dar marea rivală Steaua Roșie Belgrad s-a apropiat la doar 3 puncte. TSC completează podiumul.

Clasamentul actualizat în prima ligă a Serbiei:

TSC, fostă adversară a celor de la FCSB

TSC, Backa Topola în acel moment, este cunoscută fotbalului românesc pentru o partidă nebună cu FCSB, 6-6 după prelungiri, 5-4 în urma loviturilor de la 11 metri.

Meciul s-a jucat pe 17 noiembrie 2020, în plină pandemie de Covid-19, în turul 2 preliminar al Europa League.

Chelsea, zdrobită în derby! Newcastle obține o victorie categorică și continuă cursa spre locurile de UCL

Marius Șumudică a pierdut primul meci acasă de la revenirea în Turcia: „Am căzut într-o capcană! Ei ar fi semnat pentru un egal”