INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

FOTO Șumudică a făcut scandal în Turcia: „Avea sânge pe tricou! Federația doarme?!”

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022 21:50 / Actualizat vineri, 07 ianuarie 2022 21:52

Trabzonspor, liderul din Turcia, a învins-o cu 1-0 pe Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică. Partida a contat pentru prima etapă a Superligii în 2022. Antrenorul român a criticat la final arbitrajul.

3 meciuri, 3 înfrângeri! Gâlcă e ultimul în Arabia Saudită » Ce s-a întâmplat azi
Arabia Saudită

„Îmi felicit jucătorii, au luptat din greu. Și apărarea noastră a arătat bine”, și-a început Șumudică discursul.

Apoi, Șumi a pus „tunurile” pe arbitraj: „De ce nu s-a dat penalty la Osman? Jucătorul lui Trabzon nu a avut nicio treabă cu mingea! Este un milion la sută penalty! Nu vreau să insult, dar nu înțeleg. Arbitrii de la VAR nu fac nimic! Federația n-ar mai trebui să-i plătească.

Trabzonspor a jucat bine azi, dar nu a meritat cele 3 puncte. Jucătorul meu (n.r. - Hafez) a fost umplut de sânge în prima repriză, și-a schimbat tricoul, dar faultul nu a fost sancționat cu cartonaș roșu”.

Șumudică, supărat pe arbitraj după Trabzonspor - Malatyaspor 1-0

În minutul 7, Peres l-a lovit cu cotul în plină figură pe Hafez, dar „centralul” Aydinus nu l-a eliminat pe jucătorul gazdelor.

Șumudică a făcut scandal în Turcia: „Avea sânge pe tricou! Federația doarme?!”

Faza la care Șumudică a solicitat penalty: în ultimul minut al meciului, Haqi Osman de la Malatya a fost „placat” la intrarea în careu de Turkmen.

Ambele faze au fost judecate pro-Trabzon, deși reluările îi dau dreptate lui Șumudică.

Marius Șumudică, încă un eșec cu Yeni Malatyaspor

Ce începe rău, se termină și mai rău. Șumudică a debutat în 2022 tot cu un eșec, al 4-lea în ultimele 5 etape. E drept, de această dată a întâlnit chiar liderul campionatului.

Singurul gol al confruntării a fost consemnat în prima repriză. Anthony Nwakaeme l-a servit excelent în careu pe Andreas Cornelius, iar danezul lui Trabzon a deviat decisiv mingea la colțul lung.

Era minutul 23. De-atunci, Trabzonspor a reușit s-o țină departe pe Malatyaspor de propria poartă, având posesia în cea mai mare parte a timpului.

Tot formația pregătită de Abdullah Avci a ratat și ocaziile mari ale partidei, iar Șumudică rămâne ultimul în Turcia: 15 puncte, golaveraj 16:35.

8 înfrângeriare Șumudică la Malatya în 14 meciuri (3 victorii, 3 egaluri). A fost eliminat și din Cupă

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Optimile Cupei Spaniei au fost stabilite » Duel de foc pentru Barcelona + Derby Sevillano!

Jurnalistul care a anunțat transferul lui Messi la PSG, e sigur de venirea lui Zidane pe „Parc des Princes”