INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

VIDEO Scene INCREDIBILE la Cupa Africii » A fluierat finalul înainte de minutul 90, dar oficialii CAF au întrerupt conferințele și i-au chemat înapoi pe teren! Ce a urmat

Arbitrul zambian Janny Sikazwe este protagonistul unui moment unic în istoria turneelor finale majore. A fluierat finalul partidei Tunisia - Mali, scor 0-1, de la Cupa Africii, în minutul 90, deși au existat numeroase momente de întrerupere.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 ianuarie 2022 18:17 / Actualizat miercuri, 12 ianuarie 2022 18:21

UPDATE / Scandal fără sfârșit în Tunisia - Mali

În timpul conferințelor de presă, oficialii Confederației Africane de Fotbal au anunțat că minutele rămase (prelungirile) trebuie jucate. Arbitrul Sikawze și fotbaliștii din Mali au îmbrăcat din nou echipamentele și au revenit pe teren, după o pauză de 40 de minute.

În semn de protest, naționala Tunisiei a refuzat să iasă de la vestiare. „Centralul” a așteptat, apoi a fluierat pentru a treia oară finalul, informează Sky Sports

Tunisia - Mali, meci controversat

Mali a debutat cu o victorie în grupa F de la Cupa Africii pe Națiuni, dar meciul va rămâne în istorie din cauza unei gafe incredibile de arbitraj.

Emoționant! Desemnat omul meciului, chiar la prima apariție în Cupa Africii pe Națiuni, a izbucnit în plâns
ALGERIA - SIERRA LEONE

Tunisia - Mali, de la Cupa Africii, încheiat înainte de termen

Unicul gol a fost marcat de Ibrahima Kone, în minutul 48, din penalty. Repriza secundă a fost una cu multe momente tensionate. Tunisia a irosit o lovitură de la 11 metri, prin Khazri, în minutul 77. El Bilal Toure, fotbalistul naționalei din Mali, a fost eliminat în minutul 87.

La câteva secvențe distanță, „centralul” Janny Sikazwe a pus punct partidei, deși abia se intrase în minutul 90. Asta în condițiile în care sistemul VAR a intervenit de 3 ori și au fost efectuate 8 schimbări, pe lângă întreruperile de la cele două lovituri de pedeapsă. „Centralul” se mai păcălise o dată și în minutul 85, dar atunci a fost întors din drum.

Oficialii tunisieni au protestat vehement, au pătruns pe gazon și au cerut explicații din partea arbitrului. Fără succes!

Cheltuieli cosmice! Top 5 salarii la Bayern Munchen » Cum au grijă bavarezii de câștigurile vedetelor lor

Cine este noul antrenor al lui Cicâldău și Moruțan. De la „The Special One Mitri” la „regula de 5 secunde”. Și un deceniu cu Guardiola

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”