INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII CM

Dramatism total în primul meci din preliminarii! Olanda era condusă cu 0-3: cât s-a terminat până la urmă

Turcia - Olanda 4-2 // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 martie 2021 20:32 / Actualizat miercuri, 24 martie 2021 21:06

Preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022 au debutat cu o surpriză majoră. Turcia a învins Olanda într-un meci spectaculos, scor 4-2.

• Din grupa G mai fac parte Norvegia, Muntenegru, Letonia și Gibraltar.

În prima partidă din grupa G a preliminariilor pentru Cupa Mondială, Turcia a obținut o victorie răsunătoare. S-au marcat șase goluri pe stadionul Ataturk Olimpiyat din Istanbul, ultimul sfert de oră aducând o avalanșă de reușite.

Burak Yilmaz, „vârful” lui Lille, a deschis scorul pentru turci în minutul 15. Yilmaz a reușit „dubla” în minutul 34, din penalty, iar Hakan Calhanoglu a dus scorul la un umilitor 3-0 imediat după pauză.

Trei goluri pe final în Turcia - Olanda

Olanda a dat semne de viață în minutul 75, când mijlocașul Davy Klassen a redus din diferență. La mai puțin de un minut distanță, Luuk de Jong a făcut 3-2, dar fotbaliștii din Țara Semilunei nu au clacat.

Burak Yilmaz a reușit tripla în minutul 81, cu o execuție de mare clasă, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Oaspeții puteau avea ultimul cuvânt, dar Memphis Depay a ratat un penalty în minutul 90+5, iar imediat după „centralul” Michael Oliver a fluierat finalul meciului.

Pentru Turcia urmează un duel cu Norvegia, în deplasare, în timp ce Olanda va juca pe teren propriu cu Letonia în a doua etapă.

Mai multe știri din preliminariile Cupei Mondiale:

„Tricolorii”, antrenament cu zâmbetul pe buze înainte de meciul cu Macedonia de Nord