INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND

Un fost jucător cu 300 de meciuri la Borussia Dortmund va deveni noul director sportiv general

Lars Ricken
Lars Ricken

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 18:04 / Actualizat luni, 22 aprilie 2024 18:42

Lars Ricken, care se ocupă de echipele de tineret ale Borussiei Dortmund din 2021, va deveni „director sportiv general" al clubului începând cu 1 mai, cu un nou contract valabil până în iunie 2027.

Hans-Joachin Watzke, preşedintele clubului, îşi anunţase intenţia de a nu mai gestiona afacerile sportive ale clubului începând din vară, cu o plecare definitivă în 2025.

Lars Ricken în 1999. Foto: Imago Images

Ricken, în vârstă de 47 de ani, fost mijlocaş ofensiv internaţional german, cu peste 300 de meciuri în tricoul galben-negru, a marcat un gol în finala Ligii Campionilor din 1997 împotriva lui Juventus (3-1). Sebastian Kehl, directorul sportiv, va rămâne în funcţie.

Borussia a anunţat, de asemenea, revenirea lui Sven Mislintat, şeful recrutării din 2006 până în 2017, în funcţia de director tehnic. Mislintat a fost demis din funcţia de director de fotbal la Ajax Amsterdam la începutul lunii octombrie, în urma unor acuzaţii de conflict de interese.

Dramatism total! » Leverkusen o egalează pe Dortmund în minutul 90+8! Al 45-lea meci fără înfrângere pentru echipa lui Xabi Alonso
DORTMUND - LEVERKUSEN 1-1

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”