INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UNGARIA

VIDEO Ungaria, victorie dramatică în fața Serbiei la Campionatul European de handbal » Calificare după două meciuri

Ungaria a câștigat cu Serbia, scor 28 -27, în etapa a doua a grupelor Campionatului European de handbal masculin/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 15 ianuarie 2024 20:00 / Actualizat luni, 15 ianuarie 2024 20:26

Ungaria a câștigat cu Serbia, scor 28 -27, în etapa a doua a grupelor Campionatului European de handbal masculin.

Maghiarii au obținut o victorie dramatică în fața sârbilor, care au sperat până în ultima secundă la un egal. Ungaria a ajuns la 4 puncte în două meciuri și s-a calificat deja în grupele principale de la Campionatul European.

Soluția unui dublu campion mondial pentru naționala României: „20 de ani de muncă, oameni responsabili care vor și știu să facă”
românia la euro

Următorul meci al ungurilor e cu Islanda, locul doi în grupa C. Serbia are un punct, iar Muntenegru zero, astfel că maghiarii sunt deja calificați înainte de ultimul meci. Meciul cu Islanda are însă miză, pentru punctajul din grupele principale.

Rezumat VIDEO: Ungaria, victorie dramatică împotriva Serbiei, la Campionatul European de handbal masculin

Cel mai bun jucător al Ungariei în meciul cu Serbia a fost Banhidi, care a marcat de 9 ori. Mathe a punctat de 5 ori, la fel ca Vorkapic, cel mai bun marcator al Serbiei. Cele două echipe au mers cap la cap în primele minute, apoi maghiarii s-a desprins la 3 goluri. Sârbii au mai redus din handicap și au intrat cu un gol în spate la pauză, 13-14.

Ungaria a luat din nou avans în partea secundă, a condus chiar cu 28-25 la un moment dat. Sârbii au tras tare în ultimele momente, au mai punctat de două ori, însă nu au avut forța să scoată un egal.

Surprize mari duminică la Europeanul de handbal masculin

Ziua de duminică a oferit două rezultate surprinzătoare la Campionatul European de handbal masculin. Favorita Franța a remizat în fața Elveției, scor 26-26, iar Croația s-a încurcat cu Austria, 28-28.

Cotați cu a doua șansă la câștigarea Campionatului European, după Danemarca, francezii au arătat mari slăbiciuni în fața Elveției, o națională de plan secund, fără pretenții la fazele avansate. Naționala pregătită de Guillaume Gille a reușit desprinderea în partea secundă, chiar și la 4 goluri. Finalul presărat cu multe greșeli tehnice și evoluția entuziasmantă a elvețianului Lukas Laube, 9 reușite, au adus un rezultat total neașteptat.

Grupa României este una a surprizelor, doar că „tricolorii” nu se numără printre protagoniști. În prima etapă, Croația s-a distrat cu Spania, victorie la 10 goluri, cea mai drastică din istoria participărilor ibericilor.

Duminică, vivacitatea croaților a dispărut. Austria și-a făcut bine temele, a blocat contraatacurile și a smuls un egal care o păstrează în cărțile calificării. În ultima rundă, austriecii au nevoie de un egal sau de o victorie în fața Spaniei.

Spania i-a administrat României cel mai drastic eșec din istorie la Euro, dar Xavi Pascual e mulțumit: „Eu sunt foarte mândru de echipa mea!”
CAMPIONAT EUROPEAN
Am rezistat doar un sfert de oră contra Spaniei, apoi a urmat potopul. Cel mai drastic eșec al României din istoria participărilor la Euro!