INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA

REZUMAT VIDEO Derby FABULOS: Benfica a întors-o pe Sporting cu două goluri în prelungiri și e prima în Portugalia!

Benfica a întors-o pe Sporting cu două goluri în prelungiri // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 13 noiembrie 2023 12:49 / Actualizat luni, 13 noiembrie 2023 13:03

Benfica a învins-o pe Sporting CP în etapa 11 de campionat, scor 2-1, și a urcat pe primul loc în campionatul Portugaliei. Alb-verzii au condus până în minutul 90+4, dar gazdele au înscris de două ori în prelungiri și au obținut o victorie prețioasă.

Sporting a început etapa 11 pe primul loc în Portugalia și avea nevoie să nu piardă pe terenul rivalei pentru a rămâne lider.

„Fractură” blaugrana? Lewandowski l-a lăsat cu mâna întinsă pe puștiul de 16 ani
BARCELONA - ALAVES

Pentru o bună parte a meciului, părea că norocul le surâde alb-verzilor. Viktor Gyokeres a deschis scorul pe „Da Luz” chiar înainte de pauză, în minutul 45, învingându-l pe Trubin cu o execuție în forță, fără preluare.

Rezumat VIDEO: Benfica a învins-o pe Sporting CP și a urcat pe primul loc în Portugalia

Golul oaspeților a venit după ce Benfica lovise de două ori bara, mai întâi prin Rafa Silva (minutul 12), apoi prin Angel Di Maria, '40.

Echilibrul numeric s-a rupt în minutul 51, când Goncalo Ignacio a fost eliminat pentru al doilea „galben”. Chiar și așa, Sporting a rezistat eroic până în prelungiri. Apoi totul s-a năruit.

În minutul 90+4, Benfica a egalat prin Joao Neves, care a înscris cu un șut de la aproximativ 11 metri de poartă. Trei minute mai târziu, și Casper Tengstedt a introdus mingea în poarta adversă, dar arbitrul asistent avea fanionul sus.

Norocul gazdelor a fost că există VAR. Arbitrii video au observat că nu s-a pus problema de ofsaid, astfel că golul 2 al gazdelor a fost validat, spre deliciul celor peste 62.000 de oameni din tribune.

Cu 28 de puncte, la fel de multe precum Sporting, Benfica a urcat pe primul loc, având avantaj la golaveraj și la rezultatul direct. FC Porto este a treia, 25 de puncte, Braga ocupă locul 4, cu 23 de puncte.